Sposoby na regenerację między treningami. Tego popularnego trendu należy unikać

Właściwy odpoczynek i rozluźnienie mięśni pomiędzy seriami intensywnych ćwiczeń jest niezwykle ważny. Co najlepiej działa na regenerację, a czego unikać?

Jeżeli zależy nam na dobrych efektach wykonywanych treningów, przy jednoczesnym braku kontuzji i niepotrzebnych naciągnięć mięśni, niezbędna jest właściwa regeneracja. Niezwykle ważne jest to, na jaką formę odpoczynku pozwalamy sobie po ćwiczeniach. Warto zdawać sobie sprawę, że jeden z popularnych ostatnio regeneracyjnych trendów niekoniecznie przyniesie nam zamierzone efekty. Co zatem warto włączyć do rutyny, a czego unikać?

Zadbaj o ciało po treningu - polecane sposoby na regenerację

Sauna

W tradycyjnej saunie temperatura osiąga nawet około 85 stopni Celsjusza, wpływając na poprawę krążenia, przyspieszając transport tlenu w krwinkach w całym ciele. Jak donosi magazyn "Eating Well" trwają badania, które mają potwierdzić, że sauna pomaga na potreningowe bóle mięśni. Wstępne wyniki są obiecujące. Korzystając z sauny pamiętajmy jednak, aby mieć pod ręką butelkę z wodą. 

Masaż

Właściwe techniki masażu zmniejszają ból i napięcie mięśni po wysiłku. Masaż może również poprawić zakres ruchu, zmniejszyć napięcie i poprawić przepływ krwi do mięśni w celu przyspieszenia regeneracji. Skuteczny masaż możemy przeprowadzić samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu piankowy wałek.

Aktywna regeneracja

Jeżeli pozwala nam na to kondycja i samozaparcie, po intensywnym treningu można spróbować... kolejnych ćwiczeń o mniejszej intensywności. Płynne przejście do lżejszego ruchu pomoże schłodzić ciało, jednocześnie podtrzymując lepsze krążenie krwi, co sprawi, że będziemy się czuć bardziej wypoczęci, a kwas mlekowy (przyczyna zakwasów) nie zostanie w naszych mięśniach.

Rozciąganie

Choć stretching nie jest najlepszym sposobem na obolałe ciało, warto wykonywać go od razu po każdym treningu. Rozciąganie po ćwiczeniach ma na celu przede wszystkim zmniejszenie naszego napięcia. Mięśnie w wyniku regularnego stretchingu są silniejsze, bardziej rozciągliwe i mniej podatne na kontuzje po intensywnym wysiłku.

Lodowa kąpiel regeneracyjna - tego lepiej unikaj

Czasem możemy zauważyć sportowców lub instagramowych celebrytów, którzy zanurzają nogi w lodowatej wodzie, aby spowolnić reakcję zapalną układu odpornościowego po intensywnym wysiłku. Badania potwierdzają, że może to zmniejszyć ból i zmęczenie mięśni, ale możliwe, że ta technika działa nawet zbyt dobrze. Jak donosi "Eating Well", mięśnie po lodowatej kąpiel mogą się zregenerować się właściwie, co hamuje przyrost siły. Mięśnie po treningu muszą przejść przez pewien niewielki stan zapalny oraz proces gojenia. Takie "zamrożenie" procesu naturalnej regeneracji zaburza ich pracę.

Zobacz wideo Intensywny trening Pauliny Sykut-Jeżyny
Więcej o:
Copyright © Agora SA