Aktywność fizyczna w wakacje? Postaw na pływanie! Przedstawiamy powody, dla których warto wejść do wody

Pływanie niesie za sobą szereg korzyści, dla których warto postawić na ten rodzaj aktywności fizycznej.

Pływanie to aktywność fizyczna, która może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Przedstawiamy powody, dla których warto zdecydować się na pływanie. Ten rodzaj treningu angażuje ciało, nie narażając stawów. Bez względu na styl, jaki wybierzesz, będzie to dobra forma ćwiczeń cardio. 

Spalanie kalorii

Ponieważ pracuje cały organizm, pływanie to doskonały sposób na spalenie dużej ilości kalorii bez obciążania stawów - to wyjątkowo delikatna dla ciała i jednocześnie bardzo skuteczna forma treningu. Jeśli pływasz w sposób energiczny, spalisz nawet do 400 kalorii w ciągu trzydziestu minut. 

Można to robić bez względu na wiek i poziom umiejętności

Pływanie jest jedną z najlepszych form aktywności dla osób, które mają problemy z chodzeniem z powodu kontuzji. Pływanie jest na tyle delikatne dla organizmu, że mogą to robić osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Nawet jeśli nie przepływasz okrążeń, możesz wybrać aquarobic. 

Ciąża nie stanowi problemu

Jeśli tylko jest to możliwe, podczas ciąży powinnaś pozostać aktywna fizycznie, a pływanie to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ćwiczenie podczas ciąży. Może również załagodzić objawy łagodne dla ciąży, takie jak bóle pleców czy obrzęki. Badania wykazują, że chlor (i inne basenowe chemikalia) nie wpływają negatywnie na dzieci i kobiety w ciąży.

Dobre dla osób z astmą

Pływanie zwiększa pojemność płuc i zapewnia lepszą kontrolę oddechu niż w przypadku biegania. Nie oznacza to oczywiście, że pływanie leczy astmę, ale może zdecydowanie pomóc w budowaniu siły i wydolności płuc. Zwróć jednak uwagę na chlor, który może źle działać na astmatyków. Najlepiej będzie, jeśli zasięgniesz porady lekarza lub staraj się wybierać baseny ze słoną wodą.

Znaczna poprawa samopoczucia

Pływanie pomaga załagodzić niepokój i depresję. Regularne wybieranie tej aktywności łagodzi napięcie i pozwala pozbyć się uczucia złości. Po zakończonym treningu poczujesz radość, która może utrzymywać się przez długi czas. Niektórzy lekarze proponują pływanie jako uzupełnienie leczenia depresji. Ćwiczenia w wodzie mają działanie kojące i zmniejszają odczuwanie stresu.

Wyrównanie poziomu cukru we krwi

Intensywne pływanie trzy razy w tygodniu zwiększa wrażliwość na insulinę i wyrównuje poziom glukozy we krwi, co może zmniejszyć ryzyko cukrzycy. A jeśli masz cukrzycę, pływanie może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Zobacz wideo Zobacz, jak Mamiko Yoko ćwiczy dłuższej przerwie:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.