Trenowanie boksu, nawet rekreacyjne, spowoduje, że w końcu porządnie poczujemy swoje mięśnie. Już od pierwszych lekcji zdasz sobie sprawę, że przy ciosach bardzo ważna jest właściwa praca nóg oraz rdzenia, a nie tylko samej ręki. Im silniejsze mięśnie rdzenia - tym silniejszy będzie nasz cios. Jak ćwiczyć tę grupę mięśni w domu? Oto niezawodne ćwiczenia.
Gdy mówimy o ćwiczeniach na rdzeń, mamy na myśli mięśnie, które znajdują się wokół kręgosłupa, czyli tak naprawdę o mięśniach tułowia. Często spotkamy się też z pojęciem gorsetu mięśniowego. Jego porządne wypracowanie to podstawa do wyćwiczenia innych partii mięśniowych.
Szybki bieg doskonale się sprawdzi, aby przyspieszyć tętno, przy jednoczesnym wzmocnieniu rdzenia. Częste bieganie poprawia wydolność płuc, a co ważniejsze w boksie, buduje wytrzymałość mięśni nóg. Podczas biegu ważne jest, aby oddychać przeponą - to utrzymuje zaangażowanie rdzenia w ćwiczenie. Jeśli nie masz możliwości sprintu, spróbuj biegu w miejscu z unoszeniem wysoko kolan.
To ćwiczenie pojawia się niezwykle często - nie bez powodu. Trenowanie deski ma wiele zalet, o których zdają sobie osoby uprawiające boks. Plank wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję i uczy wytrzymałości oraz koncentracji. Już po miesiącu regularnego wykonywania ćwiczenia widzimy różnicę w naszej postawie i sylwetce.
Intensywne skakanie na skakance pozwala nam na wyćwiczenie mocnych nóg, co poprawia stabilność ciała podczas ćwiczenia boksu. Nie zapominajmy o prawidłowym oddychaniu!
Ćwiczenie jogi pomaga na pokonanie wielu trudności w tym obkurczonych i słabych mięśni rdzenia. Na początek polecane są m.in. pozycje psa z głową w dół, ćwiczenie pies-ptak, pies z głową w górę oraz wojownik.