Dieta GM obiecuje utratę kilograma dziennie. Na czym polega ten sposób odżywiania? Czy warto go stosować?

Dieta GM to dość restrykcyjny sposób żywienia, składający się z siedmiodniowych cykli. Zyskuje coraz to nowych zwolenników, bo przynosi szybkie efekty. Warto?

Dieta GM należy do surowszych planów żywienia, która nie przyniesie nam oczekiwanych efektów, jeśli nie będziemy stosować się określonych zaleceń. Przede wszystkim jeden cykl diety powinien trwać siedem dni, a każdego dnia należy spożywać dokładnie to, co w planie jest zamieszczone. Zwolennicy tego rodzaju diety podkreślają, że można powtarzać cykl co 5-7 dni aż do osiągnięcia oczekiwanej wagi. Każdego dnia powinniśmy pamiętać o systematycznym nawadnianiu organizmu, gdyż jest to kluczowe w trakcie diety. Najlepiej wypijać około 10 szklanek wody dziennie.

Na czym polega ten sposób żywienia?

Celem tego planu żywienia jest wprowadzanie organizmu w stan deficytu kalorycznego - z racji tego, ciężka aktywność fizyczna w trakcie cyklu nie jest niezalecana, a przez pierwsze trzy dni - zupełnie zabroniona! Kluczowym posiłkiem diety GM jest zupa - dwa lub trzy talerze dziennie ugotowanej z pomidorów, kapusty, cebuli i selera zupy, którą można przyprawić pieprzem. Napoje pobudzające typu kawa czy zielona herbata nie są zakazane, pod warunkiem, że nie stosujemy żadnych substancji słodzących. Po zakończeniu jednego cyklu spokojnie możemy wrócić do aktywności fizycznej. Aby uniknąć efektu jojo, należy przejść na dietę wysokobiałkową i przy tym niskowęglowodanową.

Plan żywieniowy na diecie GM

Dzień 1 - owoce z wyjątkiem tych słodkich jak banany. Nie ma ograniczeń ilościowych.

Dzień 2 - gotowane i surowe warzywa. Nie ma ograniczeń ilościowych, ziemniaki tylko rano.

Dzień 3 - dowolne owoce i warzywa, oprócz bananów i ziemniaków. Nie ma ograniczeń ilościowych.

Dzień 4 - tylko banany (6 dużych lub 8 małych). Wypij 3 szklanki mleka (może być sojowe), najlepiej odtłuszczonego.

Dzień 5 - dwie porcje wołowiny, kurczaka lub ryby. Jako dodatek sześć pomidorów. Wersja dla wegetarian - twaróg, dla wegan - brązowy ryż. Dodatkowe dwie szklanki wody.

Dzień 6 - dwie porcje wołowiny, kurczaka lub ryby, dowolne warzywa w nieograniczonej ilości, z wyjątkiem ziemniaków.Do wody o 2 dodatkowe szklanki.

Dzień 7 - tylko brązowy ryż, warzywa i owoce. Soki owocowe. Nie ma określonej maksymalnej ilości produktów.

Pamiętajmy, że skuteczność tego sposobu żywienia nie jest długotrwała, a powrót do złych nawyków żywieniowych może przyczynić się do powrotu kilogramów. Dietę GM można potraktować jako swego rodzaju oczyszczenie organizmu i wstęp do racjonalnego odżywiania się.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.