Letnie treningi. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas ćwiczeń przy wysokich temperaturach

O czym należy pamiętać podczas ćwiczeń latem? Przedstawiamy kilka istotnych wskazówek.

Nie podlega wątpliwości, że ćwiczenia o każdej porze roku będą dla nas korzystne. Nie należy z nich rezygnować nawet latem, ponieważ może to być naprawdę dobry czas. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. 

O czym należy pamiętać podczas ćwiczeń latem? 

Latem temperatury na zewnątrz mogą być wysokie, dlatego podczas ćwiczeń w upały temperatura ciała jeszcze bardziej wzrasta. To z kolei powoduje pocenie się. Wówczas ciało nieustannie pracuje nad wyrównaniem temperatury. Pocenie się jest przecież jednym ze zjawisk wykorzystywanym przez organizm do kontrolowania jej. Pocenie się, a przy tym większe wydzielanie toksyn z organizmu, wymaga odpowiedniego nawodnienia. Picie wody jest szczególnie ważne przy wysokich temperaturach, tym bardziej podczas ćwiczeń.

W czasie wzmożonego wysiłku powinno się uzupełniać elektrolity, dlatego zarówno w trakcie, jak i po treningu, warto mieć przy sobie butelkę napoju izotonicznego. Niektóre z nich mają w swoim składzie elektrolity, które tracimy z potem.

Wakacje to dobry czas na wprowadzenie do codziennego rozkładu diety detoksykacyjnej. W wakacje chętniej sięgamy po świeże owoce i warzywa, jemy też nieco mniej niż zimą. Jest to więc doskonała sytuacja dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Warto to wykorzystać. Przed treningiem stawiaj na lekkie posiłki, które zawierają wiele minerałów.

Zobacz wideo

Wysokie temperatury wymagają od nas rozgrzewki. Nawet, jeśli czujemy się już rozgrzani słońcem. Odpowiednie wprowadzenie do treningu właściwego to podstawa. Pod koniec warto postawić na nieco wolniejsze ćwiczenia w spokojnym tempie.

Podczas treningów w wakacje równie istotny jest ubiór. Zwróć uwagę, z jakiego materiału zrobiony jest twój strój do letnich treningów. Powinien być lekki, przepuszczać powietrze i odprowadzać pot. Podobnie wygląda sytuacja z butami sportowymi i skarpetkami. Nie należy zapominać także o czapce, która ochroni głowę przed słońcem. Możesz zwilżyć ją wodą, ponieważ to przez skórę głowy oddajemy znaczną ilość ciepła.

Więcej o:
Copyright © Agora SA