Chcesz biegać szybciej? Oto kilka wskazówek, do których stosują się sprinterzy

Lubisz sprint? Chcesz poprawić swój czas? W tym celu musisz zastosować kilka zmian w treningach. Dla lepszych wyników tę metodę stosują zawodowcy.

Bieganie to doskonały sposób na poprawienie kondycji, zdrowia, a także spalenie zbędnych kalorii. Poranne joggingi stały się twoją pasją? Wolisz biegi długodystansowe czy szybki sprint? Jeśli chcesz poprawić swój czas, zastosuj poniższe metody.

Jak biegać szybciej? Kilka wskazówek od sprinterskiego trenera

Jes Woods to instruktorka, która współpracuje z Nike. Woods udzieliła komentarza dla amerykańskiego wydania "Women's Health" i zwróciła uwagę, co możemy zrobić, aby być jeszcze szybszym. Podczas sprintu spalamy więcej kalorii, ponieważ biegamy intensywniej. Jak się wzmocnić, by biegać jeszcze szybciej? Najlepszą metodą są sprinterskie biegi interwałowe.

60-sekundowe interwały sprintu

Trenerka zaleca, aby na początku wyzwania połączyć jogging w normalnym tempie z minutowym sprintem. Robimy w ten sposób od 8 do 14 powtórzeń 60 sekund jak najszybszego biegu.

Sprint drabinkowy

Kolejnym etapem na drodze do szybszego tempa, kiedy nasza kondycja się poprawi, jest zastosowanie biegu pięcioetapowego. Ustalamy trzy poziomy prędkości i powtarzamy całość do trzech razy, robiąc minutową przerwę pomiędzy kolejnymi rundami:

  • trzy minuty biegu umiarkowanego;
  • dwie minuty przyspieszonego tempa;
  • minuta sprintu;
  • dwie minuty przyspieszonego tempa;
  • trzy minuty biegu umiarkowanego.

Sprint na trzech szybkościach

Ostatnim sposobem jest zastosowanie zasady "szybko, szybciej, najszybciej". Interwały powtarzamy od dwóch do czterech razy. Pomiędzy obwodami robimy 90 sekund przerwy na odpoczynek, marsz lub trucht. Obieramy trzy prędkości, na każdą poświęcamy minutę. Trzecia minuta przeznaczona jest na sprint.

Zobacz wideo Jak zacząć biegać? 9 wskazówek
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.