Dieta South Beach - na czym polega i jakie są jej główne zalety oraz możliwe skutki uboczne?

Dieta Soutch Beach staje się coraz popularniejsza, dzięki szybko widocznym rezultatom. Ten model odżywiania zaliczamy do diet niskowęglowodanowych. Na czym dokładnie polega?

South Beach dość mocno ogranicza kalorie oraz węglowodany. Decydując się na wypróbowanie tej diety, przejdziemy przez trzy etapy, podczas których nieco zmienią się zasady jej stosowania. Co warto wiedzieć o tym modelu odżywiania?

Dieta South Beach - główne zasady stosowania

Ze względu na to, że South Beach zaliczamy do diet niskowęglowodanowych, w naszym menu pojawi się więcej zdrowych tłuszczów, które znajdują się m.in. w orzechach czy oliwie z oliwek. Dieta dopuszcza również niskoglikemiczne węglowodany, które nie podnoszą za wysoko poziomu cukru we krwi. Na czas zastosowania tego modelu odżywiania dobrze jest ograniczyć spożywanie:

  • makaronu,
  • płatków śniadaniowych,
  • chleba,
  • ziemniaków,
  • alkoholu;
  • kofeiny.

Te produkty możemy zacząć wprowadzać stopniowo i w niewielkich ilościach dopiero wtedy, kiedy ureguluje się nasza waga. 

Pierwsza faza

Etap początkowy trwa od dwóch do trzech tygodni. W tym czasie ograniczamy liczbę kalorii do 1200-1500 dziennie. Podczas pierwszej fazy wykluczamy słodycze, owoce, wspomniane wcześniej pieczywo, ziemniaki oraz białko. Skupiamy się na dostarczaniu dużej ilości wody, warzyw, jajek oraz chudego mięsa.

Druga faza 

Na tym etapie możemy włączyć do diety produkty o nieco wyższym indeksie glikemicznym, czyli niektóre owoce, płatki zbożowe, chleb o dobrym składzie oraz gorzką czekoladę. Tę fazę stosujemy do momentu uzyskania wymarzonej wagi.

Trzecia faza

To czas stabilizacji, kiedy możemy jeść wszystkie produkty, uważając jednocześnie na te o wysokim indeksie glikemicznym, których nie powinno znaleźć się w naszym jadłospisie dużo. Ograniczamy również spożycie węglowodanów prostych oraz tłuszczy nasyconych, które znajdują się między innymi w maśle oraz przetworach mlecznych i tłustym mięsie.

Możliwe skutki uboczne

Jak każda bardziej rygorystyczna zmiana, dieta Soutch Beach powinna być omówiona z lekarzem specjalistą. Jej nieprawidłowe zastosowanie może skutkować takimi objawami, jak m.in.:

  • długotrwałe zmęczenie;
  • osłabienie;
  • rozdrażnienie;
  • niedobory witamin i minerałów.

Jeśli chcemy wypróbować taki model odżywiania, porozmawiajmy z lekarzem, który dobierze nam na ten czas zestaw właściwych witamin oraz pomoże w ułożeniu jadłospisu i rozpisania dziennego kalorycznego zapotrzebowania.

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.