"Projekt ciało" na myfitness.gazeta.pl to cykl poświęcony zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej. Co tydzień we wtorek znajdziecie nowe materiały.
Kiedyś sałatki kojarzyły mi się z typowo dietetycznymi daniami, a więc takimi, które nie sycą i są wyjątkowo nudne. Wszystko zmieniło się, gdy zaczęłam sama gotować i łączyć różne produkty. Okazało się wtedy, że sałatki na stałe zagościły w moim codziennym menu. Zaczęłam je doceniać za możliwość szybkiego przygotowania i to niewielkim kosztem. Do tego to prawdziwe bomby witaminowe, które ułatwiają mi zjedzenie dużej liczby warzyw naraz.
Nie jest żadną tajemnicą, że codziennie powinniśmy jeść warzywa. Najlepiej byłoby, gdyby chociaż jedną porcję udało się dołączyć do każdego posiłku. Oczywiście plasterek pomidora na kanapce to za mało. Dietetyczka poradziła mi, żebym codziennie jadła co najmniej 500 gramów warzyw! Szybko okazało się, że to wcale nie takie proste, chyba że... przeprosi się z sałatkami i zacznie się je jadać na obiad czy kolację.
Zobacz: Warto iść do dietetyka, czy lepiej korzystać z aplikacji? Sprawdziłam obie opcje
Przede wszystkim sałatki mają mnóstwo wartości odżywczych, są zdrowe, a przy tym niskokaloryczne. Duże znaczenie ma dla mnie również fakt, że robienie sałatek nie jest kosztowne, a do tego można je przygotować w krótkim czasie i na wynos do pracy.
Wartości odżywcze sałatek i koszt ich wykonania zależą oczywiście od składników, których zdecydujemy się użyć. Ja najbardziej lubię kilkuskładnikowe sałatki wyłącznie z dodatkiem warzyw. Aby je przygotować, najczęściej po prostu wystarczy pokroić wszystkie składniki i zmieszać je ze sobą. Zajmuje to kilka minut. Sałatki stały więc dla mnie prostym i szybkim sposobem na uzupełnienie wymaganej dziennie dawki warzyw, a przy okazji na dostarczenie witamin i minerałów, i to w sporych dawkach. Prosta sałatka z fasolką szparagową, fasolą czerwoną, pomidorkami koktajlowymi, cebulą i orzechami włoskimi dostarcza witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witaminę A, witaminę C, E i K, a także minerały cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.
Przygotowując sałatki, warto jednak znać kilka zasad, dzięki którymi potrawa będzie nie tylko smaczna, ale i zdrowa oraz pożywna.
Jak już wspomniałam wyżej, dzięki sałatkom łatwiej mi uzupełnić dzienną zalecaną dawkę warzyw. Sałatki nauczyły mnie także eksperymentowania w kuchni, łączenia różnych składników i przełamywania żywieniowej rutyny. Dzięki sałatkom moje posiłki są urozmaicone i nie ma mowy o nudzie.
Sałatki to też świetny sposób na kontrolowanie liczby kalorii i dbanie o linię. Z racji insulinooporności muszę zapisywać spożyte kalorie, a sałatki ułatwiają mi pilnowanie ich liczby.
Poniżej zdradzę wam kilka moich ulubionych i sprawdzonych przepisów na pyszne i pożywne sałatki, które nadają się zarówno na obiad, jak i kolację. Bez problemu możecie je też zabrać ze sobą do pracy czy szkoły.
Kasza jaglana z bakłażanem
Ugotuj kaszę jaglaną w jednym garnku, a na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż pokrojonego bakłażana oraz pokrojoną cebulę. Duś je razem przez 10 minut, potem dodaj kaszę jaglaną oraz ciecierzycę. Dodaj kumin i pietruszkę. Gotowe!
Sałatka z grejpfrutem
Pokrój grejpfruta na małe kawałki, karczochy i koper włoski również. Wymieszaj wszystkie składniki z octem balsamicznym i oliwą z oliwek. Gotowe!
Sałatka z fasolką szparagową
Ugotuj fasolkę, pokrój pomidorki i cebulę. Dodaj do miski wszystkie składniki i dokładnie je wymieszaj. Do całości dodaj oliwę z oliwek. Smacznego!