Pięć sposobów na zadbanie o stawy - pomogą proste zasady i zestaw ćwiczeń

Kiedy trenujemy, skupiamy się na wzmocnieniu mięśni - nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie właściwa praca stawów. Jak o nie zadbać?

Nasze mięśnie są wstanie wykonywać ruch tylko wtedy, kiedy prawidłowo funkcjonują kości oraz stawy. Za każdym razem, gdy się poruszamy, pracuje co najmniej jeden staw. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat, w jaki sposób możemy o nie zadbać.

Ćwiczenia fizyczne kluczem do zdrowych stawów

Bez prawidłowo funkcjonujących stawów poruszanie się może sprawiać ból. Znajdująca się przy stawie chrząstka z wiekiem lat zużywa się - dlatego tak ważne jest zadbanie o ciało i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Co możemy trenować, aby utrzymać stawy w dobrej kondycji?

Codzienny spacer

Ruch odgrywa główną rolę przy utrzymaniu elastyczności i odpowiedniego stanu stawów. Regularne pokonywanie 8000 kroków dziennie poprawi stan tej części ciała. Specjaliści podkreślają, że dobrym rozwiązaniem jest również trucht oraz bieganie- ważne, żeby dostarczyć porcję ruchu.

Zbawienny wpływ rozciągania

Joga albo klasyczny stretching powinny wejść nam w nawyk. Rozciągając się poprawiamy elastyczność nie tylko mięśni, lecz także stawów. Polecanym zajęciem jest również pilates, który łączy w sobie elementy obu wymienionych treningów.

Wykorzystaj moc ciężarków

Nawet niewielkie obciążenie, dostosowane do naszej kondycji, poprawia stan mięśni i stawów. Trening siłowy wzmacnia też kości - regularne ćwiczenia prowadzą do tego, że nasze kości stają się grubsze, a tym samym bardziej odporne. Trenujmy z hantlami, ciężarkami oraz gumami oporowymi.

Ćwicz całe ciało

Zajęcia ogólnorozwojowe doskonale wpływają na kilka rzeczy jednocześnie.Tym sposobem wzmacniamy mięśnie, kości i stawy, poprawiamy wydolność organizmu i ćwiczymy równowagę. Już pół godzinny trening np. pilatesu pomoże nam we właściwym rozłożeniu pracy na wszystkie części ciała, które biorą udział w wykonywanym treningu.

Zobacz wideo Model Body Workout. 10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o treningu dla modelek
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.