Dieta GM - na czym polega i jak działa? Jej zwolennicy uważają, że pomaga szybciej spalić zbędne kalorie

Choć nie do końca wiadomo, kto jest jej autorem, dieta GM zyskuje coraz większą popularność. Jej zwolennicy przekonują, że ułatwia utratę zbędnych kilogramów.

Pierwsze informacje na temat diety GM sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Model odżywiania opiera się na rygorystycznym przestrzeganiu specjalnych zasad przez siedem dni. Zwolennicy diety GM uważają, że to najlepsza odchudzająca dieta wegetariańska. Na czym dokładnie polega?

Dieta GM - główne zasady

GM jest podzielona na siedem dni, podczas których możemy spożywać określone grupy produktów. Przez cały czas musimy pamiętać o dostarczaniu dużej ilości wody - od ośmiu do dwunastu szklanek dziennie. Aktywność fizyczna jest wskazana dopiero od trzeciego lub czwartego dnia diety. Jak wygląda menu na poszczególne dni?

  • Pierwszy dzień - same owoce, z wykluczeniem bananów. Jemy ich dowolną ilość.
  • Drugi dzień - na naszym talerzu mogą się znaleźć jedynie gotowane lub surowe warzywa. Ziemniaki możemy zjeść tylko w jednym posiłku.
  • Trzeci dzień - dozwolone są owoce i warzywa w dowolnej ilości, wykluczając z menu banany i ziemniaki.
  • Czwarty dzień mija pod znakiem banana. Możemy jeść jedynie ten owoc nie przekraczając 8 sztuk n dobę. Oprócz wody pijemy trzy szklanki mleka - najlepiej tego odtłuszczonego.
  • Piąty dzień to czas na mięso - dostarczamy dwie porcje wołowiny, ryby lub kurczaka. Jeżeli jesteśmy wegetarianami, zamiast mięsa zjadamy brązowy ryż lub twaróg. Tego dnia możemy też zjeść sześć pomidorów. Musimy również zwiększyć ilość wypitej wody - dodajmy do harmonogramu dwie szklanki. 
  • Szósty dzień to powtórka z rozrywki - jemy dwie porcje mięsa, uzupełniając je o nieograniczoną ilość warzyw, z wyjątkiem ziemniaków. Pamiętamy o dodatkowych dwóch szklankach wody.
  • Siódmy i tym samym ostatni dzień upływa nam na spożywaniu soków owocowych, brązowego ryżu, warzyw oraz owoców.

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie tej diety, musimy pamiętać, aby wyłączyć na jej czas z menu alkohol, używki, fast foody oraz żywność pakowaną w konserwy. W naszym jadłospisie może zagościć czarna kawa bez mleka i cukru oraz zielona niesłodzona herbata.

Jakie efekty może przynieść stosowanie diety GM?

Stosowanie każdej diety niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Niezaprzeczalnym plusem przejścia na GM jest detoks organizmu, zwiększenie odporności, dzięki dużym porcjom warzyw i owoców oraz pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Możliwymi skutkami ubocznymi są z kolei zmęczenie, zmiany nastroju, utrata masy mięśniowej, zmniejszenie dostarczanej porcji witaminy B12, żelaza oraz wapnia. Pamiętajmy, aby każdą chęć przejścia na dietę skonsultować z odpowiednim lekarzem, który wyjaśni nam wszelkie niejasności i zasady.

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.