Czym jest IIFYM? Poznaj dietę, na której możesz jeść to, co chcesz i skutecznie chudnąć

Dieta IIFYM to przełom w podejściu do sposobu odżywiania. Ta metoda nie narzuca rezygnacji z ulubionych posiłków. Możesz jeść dosłownie wszystko, na co masz ochotę, pod warunkiem, że zgadzają się makroskładniki i kalorie.

Dieta IIFYM to z pewnością przełom w świecie fitness, do którego przekonało się wielu trenerów oraz specjalistów w zakresie odchudzania. To podejście zakłada, że możesz jeść, co chcesz, pod warunkiem, że kontrolujesz makroskładniki i liczysz kalorie.

O co chodzi z dietą IIFYM?

To oznacza, że nie musisz już więcej katować się sałatkami i warzywami na parze. Dieta IIFYM, czyli If It Fits Your Macros polega na tym, że możesz jeść cokolwiek, o ile zgadzają się makroskładniki i nie przekraczasz limitu kalorii. Źródło białka, węglowodanów i tłuszczu nie jest istotne. Według tego sposobu odżywiania nie jest ważna także regularność spożywanych posiłków. Chodzi o to, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. 

Według zwolenników diety IIFYM wygrywa ona z innymi sposobami odżywiania przede wszystkim dlatego, że nie narzuca ograniczeń i trudno złamać jej zasady. Dzięki temu uważana jest za wyjątkowo skuteczny sposób odchudzania, który przynosi długotrwałe efekty i nie powoduje efektu jojo.

Na diecie IIFYM schudniesz bez względu na to, co wyląduje na twoim talerzu, o ile zgodzą się makroskładniki i kalorie spożyte w ciągu dnia. Możesz więc bez wyrzutów sumienia zjeść kawałek pizzy czy ciasta. Brzmi jak dieta idealna. Musi być jakiś haczyk!

Minusy diety IIFYM

Jeśli skupimy się na wyłącznie zrzuceniu wagi, to oczywiście nie ma przeciwwskazań i nawet znajdzie się kilka zalet. Pamiętajmy jednak, że jakość pożywienia to kwestia przede wszystkim naszego zdrowia i o ile schudniemy jedząc cokolwiek, to właśnie wspomniane wyżej sałatki i przysłowiowe warzywa na parze korzystnie wpłyną na wiele innych aspektów. 

W diecie powinna liczyć się również jakość, a dobór makroskładników nie zawsze jest taki oczywisty. Węglowodany dzielimy przecież na proste i złożone, białka są różnie przyswajalne, a tłuszcze występują pod różnymi postaciami - kwasów tłuszczowych nasyconych, nienasyconych oraz tłuszczów trans.

Dieta IIFYM, czyli jedz i chudnij

Być może dieta IIFYM jest innowacyjna i przełomowa w kwestii odchudzania, jednak można doszukać się w niej braków. Mimo wszystko brak restrykcji pozwala na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Najlepiej będzie, jeśli połączymy dietę IIFYM ze zdrowym odżywianiem, pozostawiając sobie przestrzeń na małe wykroczenia.

Więcej o: