Kolacja o niskim indeksie glikemicznym. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania posiłku?

Wiele z nas musi uważać na poziom dostarczanego do organizmu cukru. Nie oznacza to jednak, że nasza dieta skazana jest na nudę. Na co zwrócić uwagę podczas gotowania?

Indeks glikemiczny pozwala nam dokładnie określić, jak konkretne produkty działają na poziom cukru we krwi. Tabela z tymi informacjami jest szczególnie ważna dla osób walczących z nadwagą oraz chorych na cukrzycę. Zdrowy model odżywiania polega na dostarczaniu do organizmu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Jak przygotować kolację według tej zasady?

Sposoby na zdrową kolację o niskim indeksie glikemicznym

Przejście na posiłki o niskim IG wcale nie musi być trudne. Wystarczy zastosować kilka zmian w sposobie przygotowywania potraw i zwrócić uwagę na przyprawy i dodawane składniki. Chcesz szybko zrobić dobrą kolację? Wypróbuj jeden z poniższych sposobów.

Odżywcze zupy

Szczególnie polecane są te przygotowane z dużej ilości warzyw na roślinnym wywarze. Warto spróbować zupy z brokułów, kalafiorów. Unikaj zup z dużą zawartością skrobi (m.in. marchwi i papryki). Korzystną opcją jest również krem z pora. 

Wybór pieczywa ma znaczenie

Zarówno jasny, jak i pełnoziarnisty makaron, mają podobnie niski indeks glikemiczny. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mówimy o pieczywie. Najlepszym wyjściem jest chleb robiony na zakwasie, który zwiększa ilość witamin i przeciwutleniaczy, jednocześnie obniżając ilość skrobi w produkcie.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki przyrządzasz potrawy

Pilnując niskiego indeksu glikemicznego, musimy pamiętać, że najlepiej będzie postawić na gotowanie na parze oraz pieczenie i smażenie z małą ilością tłuszczu. Uważaj jednak, aby nie gotować za długo produktów, które zawierają skrobię. Ważna jest też pora podania kolacji - najpóźniej 2-3 godziny przed snem

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat samego indeksu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który wyjaśnia jest dokładnie i dlaczego jest tak ważny dla diabetyków. Tutaj znajdziesz przykładowy dzienny jadłospis na diecie glikemicznej.

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.