Jak obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy? Sześć czynników, które mają wpływ na twoje zdrowie

Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Czy można obniżyć ryzyko jej wystąpienia? Specjaliści podkreślają, na co zwrócić uwagę.

Boisz się, że możesz zachorować na cukrzycę? Wiele specjalistów na całym świecie zauważa, że jest to coraz częściej występująca choroba. Istnieje kilka aspektów, na które warto wcześniej zwrócić uwagę, aby obniżyć ryzyko zachorowania. Bardzo ważna jest dieta i pilnowanie utrzymania zdrowej sylwetki.

Proste zmiany, które obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy

Wyłącz z diety słodycze i sztuczne napoje

Soki oraz napoje z puszki zawierają bardzo dużo cukru i kalorii. Chociaż zły wpływ cukru jest już znany od dawna, warto sobie uświadomić, że równie groźne są wszelkiego rodzaju napoje dietetyczne. Jak donosi "Mirror" zawarte w nich sztuczne słodziki i konserwanty mogą być jedną z przyczyn poważnych chorób, w tym cukrzycy.

Zwróć uwagę na dietę

Lekarze podkreślają, że powinniśmy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa na rzecz ryb i produktów pełnoziarnistych, oliwy z oliwek oraz roślin strączkowych i orzechów. Proste zmiany mogą naprawdę wiele zdziałać.

Dostarczaj odpowiednią porcję warzyw i owoców

Dorosły człowiek powinien zjadać dziennie pięć porcji warzyw i owoców. Rośliny są doskonałym źródłem błonnika, witamin, minerałów oraz cennych przeciwutleniaczy, które kontrolują ilość cukru we krwi. 

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Ruch to zdrowie. Pamiętajmy o spacerach, bieganiu, jeździe na rowerze, rolkach - wybierz to, co ci sprawia najwięcej przyjemności.  Aktywność fizyczna pomaga w lepszym funkcjonowaniu całego ciała, w tym w prawidłowym przepływie krwi i transporcie składników odżywczych.

Rzuć palenie

Nikotyna jest bardzo szkodliwą substancją nie tylko dla naszych płuc, lecz także pozostałych organów organizmu. Palenie może też przyczynić się do wystąpienia cukrzycy. Według danych brytyjskiego magazynu, ryzyko jej wystąpienia u palaczy zwiększa się aż o 40 procent. 

Pamiętaj o probiotykach

Flora bakteryjna organizmu pomaga w budowaniu odporności na różne choroby, w tym cukrzycę. Pamiętaj o porcji jogurtów oraz pięciu porcjach warzyw - zwiększona ilość błonnika pozytywnie wpływa na ilość zdrowych bakterii w jelitach.

Wysypiaj się

Zbyt mała ilość snu zwiększa poziom cukru we krwi oraz spowalnia wiele procesów w organizmie. Chodźmy spać o przyzwoitej porze, zwracając uwagę na to, aby przesypiać co najmniej 7 godzin w ciągu doby. 

Zobacz wideo Joga w domu dla początkujących
Więcej o: