Ćwiczenia polegające na utrzymaniu ciała w bezruchu to nowy trend. Dlaczego warto spróbować takiego treningu?

Trening izometryczny może podnieść naszą wydajność oraz poprawić kondycję. Na czym dokładnie polegają ćwiczenia z tego zakresu?

Wyobrażacie sobie trening, który polega na... utrzymaniu ciała w bezruchu? Ćwiczenia izometryczne skupiają się na napinaniu mięśni, bez zmiany ich długości, która jest możliwa, gdy się nie poruszamy. Ten rodzaj aktywności staje się coraz bardziej popularny ze względu na niepodważalne zalety. Dlaczego warto wypróbować treningu izometrycznego?

Ćwiczenia izometryczne - na czym polegają?

Wykonując trening izometryczny skupiamy się na poszczególnych partiach mięśni, które na przemian napinamy i puszczamy, przyjmując odpowiednią pozycję i pozostając w bezruchu. Najpopularniejszym ćwiczeniem, które zaliczamy do grupy izometrycznych jest klasyczna deska i jej różne boczne warianty. Ćwiczenia izometryczne skupiają się na znalezieniu punktu, kiedy podczas wykonywania ruchu napinamy maksymalnie mięśnie i zatrzymaniu się w tej pozycji. Co ciekawe, wariantem takiego treningu może być również imitowanie ćwiczeń siłowych. Spróbujmy wykonywać takie ruchy, jak przy podnoszeniu sztangi czy zginaniu przedramienia z obciążeniem w dłoni. Pamiętamy przy tym, aby maksymalnie napinać mięśnie i wykonywać miarowe oddechy - dokładnie tak samo, jak na prawdziwych zajęciach z ciężarkami. 

Ćwiczenia izometryczne - zalety

Na co konkretnie wpływa taki rodzaj treningu? Wykonując ćwiczenia z tego zakresu:

  • poprawiasz kondycję;
  • wzmacniasz i uelastyczniasz mięśnie;
  • poprawiasz postawę ciała;
  • obniżasz ciśnieni krwi;
  • wzmacniasz ścięgna i więzadła.

Warto dodać, że trening izometryczny możemy przeprowadzić w każdych warunkach, bez posiadania specjalnego sprzętu.

Zobacz wideo Model Body Workout. 10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o treningu dla modelek
Więcej o: