Jak podnieść poziom witaminy D podczas domowej izolacji? Zwróć uwagę na swoją dietę

Wydłużający się przymusowy pobyt w domu może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Powód? Zbyt małe ilości witaminy D. Wyjściem z sytuacji może być włączenie do diety kilku składników.

Jeżeli nie spędzamy odpowiedniej ilości czasu na słońcu, możemy doprowadzić do niedoboru witaminy D w organizmie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną gra ona rolę w organizmie. Podczas panującej pandemii jesteśmy bardziej narażeni na jej braki. Jak wspomóc nasze ciało, aby uzupełniać zapasy tej witaminy?

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Słoneczna witamina odpowiada za szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia, dzięki czemu mamy mocne kości i mięśnie. Dodatkowo wspomaga stawy, obniżając ryzyko wystąpienia reumatyzmu. Niedobór witaminy D może też przyczynić się do obniżenia nastroju. Dlatego, jeżeli tylko mamy taką możliwość, przebywajmy na promieniach słonecznych przynajmniej 20 minut dziennie - nawet jeśli tylko na balkonie.

Witamina D - gdzie jej szukać?

Warto pamiętać o tym, że część witaminy możemy dostarczyć z odpowiednim pożywieniem. Niestety nie jest to zbyt dobra informacja dla wegan i wegetarian, gdyż najlepszymi jej źródłami są produkty mleczne, mięso ryb oraz jaja (zwłaszcza żółtka), zawierające czystą D3. Szczególnie polecane są sardynki, śledź oraz łosoś. Roślinnym przyswajalnym źródłem witaminy D są grzyby suszone na słońcu, które zawierają pochodną D2. Szukajmy też w sklepach wegańskich napojów, które są wzbogacane o ten ważny składnik.

Optymalnym źródłem będą suplementy

W aptekach znajdziemy mnóstwo suplementów, które pozwolą nam w utrzymaniu jej właściwego poziomu. Na tę opcję powinny przystać zwłaszcza osoby na diecie roślinnej, która nie jest w stanie naturalnie dostarczyć witaminę D3.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.