Jak skutecznie chronić skórę przed słońcem? Pomogą nie tylko kremy z filtrem

Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest niezwykle ważna i możliwa na wiele różnych sposobów. Krem z filtrem to minimum - co jeszcze możemy zrobić, aby uchronić skórę przed nadmierną ekspozycją na światło?

Słońce działa na naszą skórę przez cały rok, choć w letnie miesiące jest ona bardziej narażona na jego szkodliwe działanie. W celu ochrony stosujemy kremy filtrem, a w wyjątkowo słoneczne dni chodzimy w nakryciach głowy. Jakie są inne metody walki z negatywnym wpływem słońca na skórę?

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest aż tak ważna?

Statystyki nie kłamią - około 90 proc. przypadków zachorowań na raka skóry wiąże się z nadmierną ekspozycją ciała na szkodliwe promienie UV. Długie przebywanie na słońcu sprawia również, że skóra szybciej się starzeje, naskórek staje się grubszy, a w rezultacie mniej elastyczny. Długa kąpiel słoneczna może powodować powstawanie nieestetycznych i potencjalnie niebezpiecznych przebarwień, a także prowadzić do uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych. Co możemy zrobić, aby chronić organizm przed szkodliwością słońca? 

Sposoby na walkę ze szkodliwością promieni słonecznych - pomoże nie tylko krem

Włącz do diety odpowiednie produkty

Zdrowe odżywianie oraz menu bogate w warzywa i owoce zaopatrzy nasze ciało w przeciwutleniacze i wzmocni barierę ochronną organizmu. Włącz do jadłospisu ryby, warzywa strączkowe, orzechy, ziarna oraz pomidory -  zawarte w nich karotenoidy pomagają w blokowaniu działania promieni UV.

Unikaj niektórych ryb

Choć wiele z nich ma cenne właściwości odżywcze, niektóre gatunki zawierają zbyt dużo rtęci. Jak donosi magazyn "Shape", według przeprowadzonych badań, ludzie z podwyższonym poziomem rtęci w organizmie mają ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka skóry lub czerniaka.

Zwróć uwagę, w jaki sposób aplikujesz kremy i płyny ochronne

Jeżeli wybierasz ochronne aerozole, trzymaj je w odległości nie mniejszej niż 2,5 centymetra. Po naciśnięciu pompki, dokładnie wmasuj płyn w skórę. Używając kremu nie zapominaj o skórze wokół oczu, która jest bardzo delikatna i wrażliwa. 

Nie tylko słońce jest szkodliwe

Zwróć uwagę na to, aby wyłączać na noc telewizory, monitory, komputery i telefony oraz lampy ledowe - narażanie skóry na promieniowanie niebieskiego światła jest również bardzo szkodliwe. Choć nie ma jeszcze potwierdzonych wyników badań, specjaliści zalecają, aby ograniczać ekspozycję ciała na wpływ tego promieniowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.