Słońce działa na naszą skórę przez cały rok, choć w letnie miesiące jest ona bardziej narażona na jego szkodliwe działanie. W celu ochrony stosujemy kremy filtrem, a w wyjątkowo słoneczne dni chodzimy w nakryciach głowy. Jakie są inne metody walki z negatywnym wpływem słońca na skórę?
Statystyki nie kłamią - około 90 proc. przypadków zachorowań na raka skóry wiąże się z nadmierną ekspozycją ciała na szkodliwe promienie UV. Długie przebywanie na słońcu sprawia również, że skóra szybciej się starzeje, naskórek staje się grubszy, a w rezultacie mniej elastyczny. Długa kąpiel słoneczna może powodować powstawanie nieestetycznych i potencjalnie niebezpiecznych przebarwień, a także prowadzić do uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych. Co możemy zrobić, aby chronić organizm przed szkodliwością słońca?
Zdrowe odżywianie oraz menu bogate w warzywa i owoce zaopatrzy nasze ciało w przeciwutleniacze i wzmocni barierę ochronną organizmu. Włącz do jadłospisu ryby, warzywa strączkowe, orzechy, ziarna oraz pomidory - zawarte w nich karotenoidy pomagają w blokowaniu działania promieni UV.
Choć wiele z nich ma cenne właściwości odżywcze, niektóre gatunki zawierają zbyt dużo rtęci. Jak donosi magazyn "Shape", według przeprowadzonych badań, ludzie z podwyższonym poziomem rtęci w organizmie mają ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka skóry lub czerniaka.
Jeżeli wybierasz ochronne aerozole, trzymaj je w odległości nie mniejszej niż 2,5 centymetra. Po naciśnięciu pompki, dokładnie wmasuj płyn w skórę. Używając kremu nie zapominaj o skórze wokół oczu, która jest bardzo delikatna i wrażliwa.
Zwróć uwagę na to, aby wyłączać na noc telewizory, monitory, komputery i telefony oraz lampy ledowe - narażanie skóry na promieniowanie niebieskiego światła jest również bardzo szkodliwe. Choć nie ma jeszcze potwierdzonych wyników badań, specjaliści zalecają, aby ograniczać ekspozycję ciała na wpływ tego promieniowania.