Jak przejść na wegetarianizm i nie przeżyć szoku? Porady dla osób, które planują odstawić mięso

Rezygnacja z mięsa może wydawać się nie lada wyzwaniem, które może przezwyciężyć nawet najsilniejszą chęć przejścia na dietę wegetariańską. Podpowiadamy, jak łagodnie przerzucić się na roślinny sposób odżywiania.

Mnogość korzyści płynących ze stosowania diety roślinnej sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej stosowanie. U osób, które zrezygnowały ze spożywania mięsa obserwuje się zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób naczyniowych, obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a także niższy poziom tkanki tłuszczowej i wskaźnik masy ciała.

Wraz z korzyściami dla ciała, wybór diety opartej na roślinach ma pozytywny wpływ na środowisko. Dieta obfitująca w mięso przyczynia się do uszczuplenia zasobów i powoduje wzrost emisji gazów.

Jak łagodnie przejść na dietę wegetariańską - zamieniaj, nie eliminuj

Wiele osób, które decydują się na dietę wegetariańską popełnia błąd i po prostu eliminuje mięso z jadłospisu. Jeśli twój dotychczasowy obiad składał się z kurczaka, ryżu i pomidora, pominięcie mięsa może ci się nie spodobać. Zamiast po prostu usuwać istotną część posiłku, zamień ją na roślinny odpowiednik, który będzie bogaty w białko.

Jak łagodnie przejść na dietę wegetariańską - zacznij od małych zmian

Rzucanie się na głęboką wodę nie zawsze sprawdza się w przypadku wegetarianizmu. Zacznij od wprowadzenia jednego bezmięsnego dnia w tygodniu albo postaw na bezmięsne obiady i kolacje. Stopniowo odzwyczajaj się od mięsa, aż poczujesz gotowość do całkowitego przejścia na roślinny sposób żywienia.

Jak łagodnie przejść na dietę wegetariańską - trzymaj się znanych smaków

Przejście na dietę bez mięsa nie musi wiązać się ze zmianą jadłospisu o sto osiemdziesiąt stopni. Jeśli lubisz kanapki z szynką i warzywami, zamień wędlinę na hummus i posmaruj chleb cienką warstwą. Nie musisz też rezygnować z grillowania. Tofu też dobrze smakuje z sosem BBQ, podobnie jak grillowane warzywa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.