Na instagramowym profilu Ewy Chodakowskiej pojawił się post, w którym trenerka porusza istotną kwestię chorób tarczycy. Zwróciła szczególną uwagę na niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto.
Coraz więcej osób cierpi na niedoczynność tarczycy czy chorobę Hashimoto. Sporo z nich ma niedoczynność funkcjonalną, którą - wcześnie przystępując do działania - można naprawić za pomocą zmiany stylu życia, zasad żywienia i indywidualnie dopasowanej suplementacji.
- pisze Ewa Chodakowska. Trenerka namawia kobiety do obserwowania swojego ciała i badania się, gdyż wczesne wykrycie choroby pomaga wdrożyć skuteczne leczenie. Zwróciła też uwagę na czynniki, które bezpośrednio wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Należą do nich:
Tarczyca jest organem o najwyższej zawartości selenu. Jego deficyt rzeczywiście może być uznawany za jedną z przyczyn Hashimoto. Najnowsze badania sugerują, że uzupełnienie tego pierwiastka może przynieść korzyści osobom zmagającym się z chorobami tarczycy.
Niedobór jodu określany jest jako jedna z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy. Ponad połowa kobiet cierpi na deficyt tego pierwiastka. Aby uzupełnić jego poziom, należy sięgać po naturalne źródła.
Zapomnij o związkach nieorganicznych - te łatwo wchłaniają się do organizmu i szybko obciążają tarczycę, a intensywne dostarczenie jodu paradoksalnie hamuje jego wychwytywanie przez tarczycę (efekt Wolfa-Czaikofa).
- przestrzega Ewa Chodakowska. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, ale korzystają z niego również inne organy, które są zależne od jego występowania.
Chodakowska tłumaczy w swoim poście, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej przez długi czas powoduje zaburzenie przekształcania T4 w T3 i konwersję odwróconą. Dobrze dobrana antykoncepcja nie powinna mieć jednak wpływu na poziom hormonów tarczycy.
Przewlekły stres obniża aktywność dejodynazy D1 i podwyższa aktywność dejodynazy D3, co skutkuje obniżeniem T3 i podwyższeniem odwróconego T3, który jest nieaktywną postacią hormonu. Hiperkortyzolemia może pogłębiać insuliooporność. Jeśli trwa dłuższy czas może prowadzić do deficytów tyrozyny, która jest składnikiem hormonów tarczycy.
- czytamy na profilu trenerki. W przypadku omawiania chorób, takich jak Hashimoto, trudno jest nie wspomnieć o stresie, który jest jednym z najczęściej wymienianych czynników ryzyka ich rozwoju.
Jego niedobór zaburza syntezę hormonów tarczycy, znacząco obniża przekształcanie się nieaktywnego hormonu T4 w aktywny T3. Blokuje termogeniczne właściwości hormonu tarczycy.
- kończy swój wpis Ewa Chodakowska. Na profilu trenerki niebawem pojawi się kolejna dawka informacji na temat chorób związanych z tarczycą. Czekamy z niecierpliwością i przypominamy, że lepiej zapobiegać zamiast leczyć!