Spożywanie produktów bogatych w żelazo to warunek konieczny, by mógł następować regularny proces tworzenia hemoglobiny w organizmie. Osoby, u których stwierdzono niedobór żelaza, powinny uwzględnić w swojej diecie produkty bogate w ten składnik.
Warto pamiętać, że żelazo dzieli się na hemowe oraz niehemowe. Pierwsze z nich - pochodzenia zwierzęcego - znacznie lepiej się wchłania, co jest mocno utrudnione w przypadku żelaza dostarczanego wraz z produktami roślinnymi.
Dużą zawartością żelaza charakteryzują się głównie podroby, takie jak wątróbka, a także czerwone mięso wołowe i wieprzowe. Do produktów z dużą ilością żelaza niehemowego należą m.in tofu, soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, natka pietruszki, zielone liście, buraki, pestki dyni, kakao, quinoa, ziarna i orzechy.
Żelazo dobrze przyswaja się przy obecności witaminy C, dlatego warto zwrócić uwagę na warzywa, takie jak brokuł czy brukselka. Skuteczność jego wchłaniania można również podnieść poprzez dodawanie do potraw soku z cytryny, dzikiej róży, czy też czerwonej lub czarnej porzeczki.
Na posiłek z dużą zawartością żelaza postawiła Zofia Zborowska, która wyznała, że zmaga się z niedoborami tego mikroelementu. Jakie produkty dodała do swojego śniadania?
Składniki
Takie śniadanie stanowi pełnowartościowy posiłek i z pewnością przyniesie więcej korzyści niż tylko uzupełnienie niedoboru żelaza. Orzechy są wprawdzie kaloryczne, ale bardzo zdrowe. Niewielka ilość zjedzona na śniadanie nie powinna wyrządzić sylwetce krzywdy.