Regeneracja potreningowa jest niesamowicie ważna. Jak powinna wyglądać?

Treningi wzmacniają naszą sylwetkę oraz hartują ducha. Warto jednak pamiętać, aby robić sobie odpowiednie przerwy, aby umysł i ciało miały czas na właściwą regenerację.

Twój planner tygodniowy pęka w szwach od liczby treningów? Jeżeli nie zostało ci ani trochę wolnego czasu, wykreśl część z nich i zastąp je regeneracją. Gdy zapędzamy się w pogoni za wymarzoną sylwetką, zapominamy, że nasze mięśnie i psychika potrzebują czasu wolnego. Jak powinna wyglądać właściwa regeneracja?

jogajoga pixabay

Regeneracja organizmu kluczem do utrzymania formy

Warto zaznaczyć, że odpoczywanie od treningów nie polega jedynie na zrobieniu pauzy w ćwiczeniach. To pełen pakiet czynności, które powinnyśmy wykonać. Jeżeli chcemy w pełni zregenerować swoje ciało, musimy skupić się na trzech aspektach.

Właściwe odżywianie

Pełnowartościowe posiłki pomogą organizmowi uzupełnić zużyte zapasy energii. Odpowiednia dawka mikro- i makroelementów wspomoże pracę mięśni, wzmacniając je od środka. Pamiętajmy też o nawodnieniu ciała.

Regeneracja psychiczna

Intensywny trening, dokładne rozplanowanie każdego dnia, wyścig po jak najlepsze efekty - to wszystko może bardzo przytłaczać. Musimy zdawać sobie sprawę, że obrany przez nas cel jest możliwy do osiągnięcia, ale wymaga odpowiedniej ilości czasu. W wolnych chwilach oddajmy się hobby, pomedytujmy, spędźmy trochę czasu na świeżym powietrzu i z dala od social mediów. 

Odpoczynek dla mięśni

Oczywista i równie ważna część regeneracji. Podczas przerwy od treningów pozwólmy sobie na gorące kąpiele, powolny stretching oraz spacery. Pauza w intensywnych ćwiczeniach powinna trwać dwa lub trzy dni w tygodniu.

Dlaczego nie wolno zapominać o regeneracji?

Regularne treningi, które odbywamy w energicznym tempie, nie są dla naszych organizmów naturalne. Nadprogramowy wysiłek, któremu jest poddawane ciało bez odpowiedniej przerwy, może mieć poważne skutki. Kontuzje, naciągnięcie mięśni, problemy ze stawami - to tylko początek długiej listy. Nie zapominajmy też, że regeneracja może poprawić nasze wyniki - podczas przerwy wzmacniamy organizm dietą i odpowiednimi zabiegami.

Zobacz wideo Weronika Rosati motywuje do ćwiczeń w domu
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.