Jakie są przyczyny otyłości? Nie zawsze wynika ona ze stylu życia, jednak zmiana nawyków może pomóc w walce z nadwagą

Otyłość jest jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie i może wynikać z wielu czynników - nie zawsze jest kwestią złej diety i braku aktywności fizycznej. Często widząc osobę z nadmiarem ciała, możemy wydać błędny osąd.

Zbyt duża masa ciała nie zawsze jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Często jest to sprawa bardziej złożona i może stanowić skutek uboczny przyjmowania leków lub być zwiastunem choroby. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom otyłości. 

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Przyczyny otyłości – brak siły woli

Wiele osób uważa, że otyłość jest spowodowana niewystarczającą siłą woli. To nie do końca prawda . Choć przyrost masy ciała jest w dużej mierze zależy od nawyków żywieniowych i stylu życia, nie musi to być główny powód przybierania na wadze. W przypadku czynników biologicznych walka z otyłością wymaga dużego poświęcenia i ciągłej kontroli.

Przyczyny otyłości – genetyka

Niektóre osoby wydają się być genetycznie podatne na przybieranie na wadze i otyłość. Dzieci otyłych rodziców są znacznie bardziej narażone na otyłość niż dzieci szczupłych rodziców. Nie oznacza to jednak, że otyłość jest całkowicie określona z góry i można walczyć z nią poprzez styl życia.

Przyczyny otyłości – śmieciowe jedzenie

Wciąż popularne fastfoody to zmora naszych czasów. Producenci tej wysoko przetworzonej żywności podbijają smak po to, by przyciągnąć większą liczbę konsumentów. Takie jedzenie zawiera duże ilości niezdrowego tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i oczywiście kalorii, a także sprzyja przejadaniu się.

Przyczyny otyłości – uzależnienie od jedzenia

Niektórzy odczuwają silne pragnienie jedzenia, często o podłożu psychicznym. Na uzależnienie często podatne są osoby spożywające m.in. duże ilości cukru lub produktów wysokotłuszczowych, które stymulują ośrodki nagrody w mózgu. Takie zachowania sprzyjają utracie kontroli nad spożywaniem posiłków.

Przyczyny otyłości – przyjmowanie leków

Skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków może być zwiększenie masy ciała. Dzieje się tak zwykle poprzez ograniczenie liczby spalanych kalorii lub zwiększenie apetytu. Środki przeciwdepresyjne i przeciwcukrzycowe powiązano z niewielkim przyrostem masy ciała w czasie ich stosowania. Podobnie może być w przypadku niewłaściwie dobranej terapii hormonalnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.