Dieta DASH może pomóc ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów. To jeden z najzdrowszych żywieniowych trendów

Dieta DASH jest często wybierana, aby wspomóc odchudzanie. Dodatkowo ten model odżywiania pozytywnie wpływa na poprawę naszego zdrowia. DASH może stać się sposobem jedzenia na co dzień. Jakie są jej zasady?

Obecnie powstaje coraz więcej modeli odżywiania, które oprócz pomocy w zwalczaniu zbędnych kilogramów, niosą wiele korzyści dla zdrowia. Dieta DASH nie jest restrykcyjna, pozwala na wybieranie posiłków składających się z szerokiej gamy produktów, a efekty jej stosowania zachwycą każdego.

Dieta DASH - na czym polega?

Niniejsza dieta została opracowana po to, by pomóc osobom cierpiącym na nadciśnienie. Osoby stosujące ją szybko zauważyły, że pomaga również w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jakie są zasady jej stosowania? W tym modelu odżywiania codziennie zjadamy 3 posiłki i 4 przekąski. Bilans dziennych kalorii powinien zamykać się w 2000. Podstawą diety jest ograniczenie soli i produktów wysoko przetworzonych, wykluczenie słodyczy, czerwonego mięsa oraz białego pieczywa.

Dieta DASH - co można jeść?

Przede wszystkim, dietetycy zalecają spożywanie produktów pełnoziarnistych, dużej ilości warzyw i owoców (4-5 porcji dziennie). Pamiętamy też o właściwej porcji białka - wybierajmy chudy nabiał, który musi znaleźć się w 2 lub 3 posiłkach dziennie. Możesz również pozwolić sobie na chude, białe mięso i owoce morza (2-3 porcje dziennie). Dostarczaj też dwie porcje zdrowych tłuszczy, głównie roślinnych. Ważne jest też, aby 4-5 razy w tygodni zjadać porcję orzechów i migdałów oraz pestek, które stanowią doskonałe źródło błonnika oraz potasu.

Dieta DASH - efekty

Zastosowanie diety DASH pozwoli nie tylko na obniżenie krwi, lecz także "przy okazji" pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ograniczenie słodyczy i niezdrowych produktów powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Dobrze zbilansowana DASH może stanowić naszą dietę na co dzień, skonsultujmy jednak chęć zmiany z lekarzem.

Zobacz wideo Maja Sablewska szczerze o swojej diecie i wykonywanych treningach
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.