Praca w domu. Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem, żeby nie bolały plecy?

Praca zdalna to nie zawsze dobrze przygotowane stanowisko i odpowiednio wyprofilowany fotel. W domu rzadziej dbamy o naszą postawę, jednak wprowadzenie kilku drobnych nawyków może znacznie poprawić kondycję pleców.

Osoby, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, często skarżą się na bóle pleców i głowy, problemy neurologiczne, a także mrowienie ramion. Takie dolegliwości nie tylko źle wpływają na wydajność, ale też mogą negatywnie wpływać na jakość życia, a nawet obniżać pewność siebie.

Zobacz wideo Komunikator Zoom bije rekordy i budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczny?

Tryb siedzący to zmora naszych czasów, a sytuacja związana z koronawirusem nie sprzyja plecom. Zmniejszona aktywność przy jednoczesnym wydłużeniu czasu siedzenia w jednej pozycji sprawia, że częściej doświadczamy skutków na własnej skórze.

Jak prawidłowo siedzieć?

Pracując w domu, chętniej decydujemy się na alternatywy dla biurka. Pracujemy przy kuchennym stole, na kanapie, a nawet w łóżku. Najlepszym miejscem dla naszych pleców jest jednak biurko o odpowiedniej wysokości i fotel, który pomoże nam zadbać o postawę.

Poniższe wskazówki dotyczące pozycji ciała mogą znacznie ułatwić siedzenie przed komputerem w domu i nie tylko.

Wskazówki, które zadbają postawę podczas pracy zdalnej

Wykorzystaj poduszkę

Cztery na pięć dorosłych osób odczuwa ból dolnej części pleców. Aby temu zaradzić, oprzyj się o tył siedzenia, a między dolną częścią kręgosłupa a oparciem fotela umieść małą, twardą poduszkę.

Zegnij łokcie pod kątem 90 stopni

Blat biurka powinien znajdować się na takiej wysokości, która umożliwi ci swobodne zginanie łokci do kąta prostego podczas pisania. Jeśli twoje krzesło ma regulowane podłokietniki, upewnij się, że również znajdują się na tej wysokości.

Ustaw podbródek równolegle do ziemi

Ból szyi, karku, a także bóle głowy mogą wystąpić, jeśli spędzasz długie godziny wpatrując się w ekran, który albo jest zbyt wysoko, albo zbyt nisko. Aby tego uniknąć, ustaw ekran bezpośrednio przed naturalnym poziomem oczu.

Wyciągnij podbródek do tyłu i delikatnie chowaj

Większość z nas nieznacznie wystawia brodę, gdy patrzy na ekran, co powoduje ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Postaraj się odciągać podbródek, aby znalazł się tuż za obojczykami, a następnie delikatnie podciągnij brodę tak, by móc utrzymać piłkę tenisową.

Opuść ramiona

Przy długotrwałym utrzymywaniu niewłaściwej postawy nasze ramiona automatycznie idą w górę, co obciąża kręgosłup. Aby przestać się garbić i poczuć ulgę, delikatnie opuść ramiona w dół i do tyłu, by poczuć ruch mięśni w górnej części pleców.

Stopy połóż na ziemi

Pomyśl o stopach, jak o fundamentach swojej postawy. Utrzymanie prostego kręgosłupa jest wręcz niemożliwe, kiedy stopy nie są przyciśnięte płasko do podłogi, szczególnie przez wiele godzin. Kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.