Świadome oddychanie. Jakie niesie za sobą korzyści zdrowotne? Dlaczego warto zapanować nad wdechem i wydechem?

Oddychanie jest czynnością bezwarunkową, którą wykonujemy nieświadomie. Większość z nas nie zwraca uwagi na technikę, jednak świadomy oddech może przynieść korzystne zmiany. Płuca należy traktować jak mięśnie.

Aby zyskać siłę i wytrzymałość, należy trenować także płuca. Kontrolowanie oddechu najlepiej rozpocząć od wydłużania czasu wdechu i wydechu oraz wprowadzania przerw między każdym z nich lub naprzemiennie oddychając przez nos. Ćwiczenie tej techniki pomoże obniżyć ciśnienie krwi, a tętno, które synchronizuje się z ruchem przepony, spowoduje rozluźnienie i rozszerzenie pojemności płuc.

Zobacz wideo Joga. 5 ćwiczeń, które pomogą walczyć ze stresem

Korzyści płynące z kontrolowania oddechu – poprawa jakości snu

Kontrola oddechu może pomóc rozwiązać problemy z zasypianiem oraz niespokojnym snem. Nauka świadomego oddychania pozwala zrelaksować wszystkie funkcje organizmu. Poprzez obniżanie ciśnienie krwi, ciało odnajduje równowagę. Dobrze jest ćwiczyć oddech przed samym zaśnięciem, gdyż pomaga to oczyścić umysł, co wpływa na jakość snu.

Korzyści płynące z kontrolowania oddechu – regeneracja mięśni

Kiedy przywykniesz do świadomego oddychania i zaczniesz robić to intuicyjnie, możesz lepiej zaplanować treningi i regenerację, a także czas trawienia pożywienia. Oddychanie w świadomy sposób reguluje tętno i aktywność układu nerwowego, co pozwala na szybsze wkroczenie w stan spokoju i regeneracji.

Korzyści płynące z kontrolowania oddechu – zwiększenie świadomości ruchu

Oddychanie w sposób świadomy pozwala lepiej rozpoznać zakres ruchów ciała, a także łatwiej i bezpieczniej kontrolować ruchy oraz odkrywać nowe możliwości. Mięśnie stają się dobrze dotlenione i naciągnięte, poprawia się ich wytrzymałość i zmniejsza się ryzyko obrażeń. Jednocześnie łatwiej jest się skoncentrować na swoich treningach, co przyczynia się do odkrywania nowych możliwości ruchowych.

Korzyści płynące z kontrolowania oddechu – zmniejszenie poziomu stresu

Świadome oddychanie uspokaja organizm i pozwala kontrolować swoje reakcje na atakujące nas sytuacje. Jeśli odruchy i emocje będą w równowadze, zminimalizowane zostaną negatywne skutki stresu. Kontrolowanie oddechu to świetny sposób na poprawę humoru, nabranie sił i chęci do działania, a także może pomóc w radzeniu sobie z depresją.

Korzyści płynące z kontrolowania oddechu – wydłużenie cierpliwości

Czasem nie da się mieć wszystkiego na już, jednak nie zawsze łatwo to zaakceptować. Skupienie się na oddechu może załagodzić uczucia desperacji i pożądania czegoś, a także pomóc w wyklarowaniu się wyraźnego obrazu rzeczywistych potrzeb. Przytłaczanie się niepotrzebnymi odczuciami to strata czasu i energii. Ćwiczenie świadomego oddechu jest nauką oczekiwania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA