Jak szybko schudnąć i utrzymać ten efekt? Zwróć uwagę na kilka niezbędnych czynników

Gdy nie czujemy zadowolenia ze swojej sylwetki, często zadajemy sobie pytanie, jak szybko schudnąć. Cel staje się ważniejszy od zdrowia, a my zyskujemy jedynie dodatkowe kilogramy. Co zrobić, by tego uniknąć?

Trwała utrata wagi wymaga czasu. Zrzucenie nawet jednego kilograma wiąże się ze zmianą stylu życia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę  na podstawową przemianę materii, masę początkową, ilość snu i wiele innych czynników.

Zobacz wideo Bardzo tuczące przysmaki lata. Wiesz, ile to ma kalorii?

Kluczem do utraty masy ciała jest racjonalne podejście. Nie jest sztuką schudnąć szybko, prawdziwy wyczyn to utrzymanie wagi. Restrykcyjne diety nie sprawdzą się na dłuższą metę, a drastyczne chudnięcie prawdopodobnie skończy się efektem jojo.

Aby naprawdę zrzucić zbędne kilogramy, należy pamiętać o kilku ważnych faktach

Utrata wody

Mniejsza liczba kilogramów nie zawsze wiąże się z osiąganiem wyznaczonego celu. Jeśli zauważysz szybki spadek wagi na początku swojej drogi, powodem może być utrata wody. Taki efekt dają dostępne na rynku herbatki wyszczuplające. Rzeczywiście może wydawać się, że chudniesz w oczach, ale woda wraca równie szybko, co schodzi. Wolniejsza utrata wagi jest lepsza, ponieważ najczęściej świadczy o tym, że ciało pozbywa się tłuszczu.

Deficyt kalorii

Jeśli poważnie myślisz o zrzuceniu wagi, musisz skupić się przede wszystkim na deficycie kalorycznym. Należy wziąć pod uwagę masę mięśniową i ilość kalorii spalanych w spoczynku i obliczyć, ile kalorii trzeba by spożyć w ciągu dnia, aby chudnąć w zdrowy sposób. Ta liczba plus kalorie stracone podczas treningu po odjęciu 500 kcal stanowi twój deficyt.

Masa mięśniowa

Podobnie jak w przypadku wody, jeśli skupiamy się głównie na diecie, możemy tracić mięśnie zamiast tłuszczu, dlatego tak ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej w celu ćwiczenia siły. Mięśnie spalają kalorie, dlatego dodanie obciążeń do treningu może pomóc ci schudnąć.

Dobry sen

Niewłaściwe nawyki związane ze snem mogą negatywnie wpłynąć na efekt odchudzania. Zła jakość i nieodpowiednia ilość snu nie sprzyjają utracie wagi. Ponadto osoby, które są zmęczone w ciągu dnia, chętniej sięgają po węglowodany, by uzupełnić potrzebną energię. To często powoduje przekroczenie wyznaczonej liczby kalorii i niweluje starania.

Stres

Częste wystawianie organizmu na sytuacje stresowe sprzyja wydzielaniu kortyzolu, którego nadmiar sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Osoby zestresowane częściej podjadają, by radzić sobie z codziennymi trudnościami i zapewnić sobie chwilę zapomnienia. Ciało w długotrwałym stresie nie pozwoli ci schudnąć zgodnie z planem. Chcąc uzyskać wymarzone ciało, zadbaj o spokój ducha.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.