Co zjeść przed treningiem? Wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia wykonujesz

Każdy trening to inny rodzaj aktywności i zaangażowanie różnych partii ciała. Jeżeli chcesz podnieść efektywność ćwiczeń, musisz wiedzieć, że dużo zależy od tego, z czego składa się twój przedtreningowy posiłek. Co zatem zjeść przed planowanymi ćwiczeniami?

Dieta może pomóc w szybszym zbudowaniu sylwetki. Na wstępie, warto pamiętać, że ostatni posiłek przed aktywnością fizyczną powinien zostać przez nas zjedzony co najmniej godzinę przed planowanym treningiem.

Dieta a forma aktywności - te produkty pomogą ci w ćwiczeniach

Jeśli ćwiczymy rano po śniadaniu lub lunchu - na trening możemy wyjść godzinę po posiłku. Inaczej jest w przypadku większych dań, popołudniowe zajęcia poobiadowe mogą rozpocząć się trzy godziny po głównym posiłku. Jeżeli systematycznie ćwiczymy, zwróćmy uwagę, aby nasze potrawy składały się z wyższej ilości węglowodanów oraz średniej ilości białka i tłuszczy. 

Co jeść przed jogą lub pilatesem?

Ćwiczenia z zakresu tych dwóch dyscyplin są stosunkowo mniej wymagające, niż np. intensywny trening kardio czy bieganie. Przed jogą dobrym pomysłem na posiłek będzie jogurt grecki z jabłkiem, jagodami i cynamonem, marchew z hummusem lub jajko na twardo z plackiem owsianym. Te produkty spowodują wolniejsze uwalnianie się węglowodanów, dzięki czemu podczas całego treningu nie zabraknie ci energii.

Co jeść przed bieganiem?

Przede wszystkim, nasza dieta powinna być lekkostrawna i zrównoważona o dobry poziom węglowodanów i cukru. Unikamy też produktów o wysokiej zawartości błonnika, który może powodować problemy trawienne i żołądkowe, podczas szybkiego tempa biegania. Na śniadanie przed joggingiem wybierz wafle ryżowe z miodem i bananem, owsiankę z truskawkami lub tosty z bananem i truskawkowym dżemem.

Co zjeść przed treningiem HIIT?

Stawiamy na produkty, które szybko uwolnią białko i węglowodany. Ostatni posiłek przed HIIT powinien zostać przez nas zjedzony około trzech godzin przed planowanymi zajęciami. Możemy sobie pozwolić na jajecznicę z żytnim pieczywem, razowy makaron z sosem pomidorowym lub pełnoziarniste tosty z masłem orzechowym.

Co zjeść przed treningiem siłowym?

Śniadanie lub obiad przed wyciskaniem ciężarów powinny zostać zjedzone 60-90 minut przed treningiem. Na talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w białko oraz zdrowe tłuszcze, aby usprawnić neuroprzekaźniki oraz dopaminę, która jest odpowiedzialna za naszą koncentrację. Dobrą przekąską będzie np. gorzka czekolada, garść ulubionych orzechów lub np. kurczak z porcją guacamole na danie główne.

Zobacz wideo Karolina Gilon pokazała domowe ćwiczenia na brzuch
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.