W jaki sposób sok z buraków może pomóc ci w treningach? Oto pięć powodów, dla których włączysz to warzywo do diety

Buraki czerwone posiadają wiele cennych właściwości. Sok z tego warzywa może być doskonałym pomysłem na przed- lub potreningowe smoothie. Dlaczego warto uzupełnić naszą dietę o porcję czerwonych buraków?

Czerwone buraki posiadają mnóstwo witamin i minerałów. Sok z buraka staje się coraz bardziej popularny, ze względu na łatwość w przygotowaniu i pozytywny wpływ na nasz organizm. Buraczane smoothie polecane jest przez wielu ludzi aktywnych fizycznie - regularne spożywanie soku może pomóc podczas treningów. W jaki sposób?

sok z buraka elementem dietysok z buraka elementem diety unsplash

Dlaczego warto włączyć do diety sok z buraków?

Na początek krótkie przypomnienie, których witamin w burakach znajdziemy najwięcej. Te niepozorne warzywa to świetne źródło:

 • kwasu foliowego;
 • potasu;
 • żelaza;
 • witaminy C;
 • magnezu;
 • wapnia;
 • wiraminy B6;
 • cynku.

Wszystkie wyżej wymienione składniki pozytywnie wpływają na nasz układ odpornościowy, wzmacniając naturalną barierę ochronną organizmu. Witamina C wspomaga również produkcję kolagenu, który bierze udział w przyswajaniu żelaza. Czerwone buraki zawierają również dużo związków, które mają działanie przeciwzapalne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w warzywie znajdują się duże zapasy potasu, który jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w diecie, zwłaszcza podczas intensywnych treningów. Sok buraczany obniża również ciśnienie krwi, poprawiając jej krążenie. 

Sok z buraka, jako zdrowa przekąska dla osób aktywnych fizycznie

Jak już wspomnieliśmy, buraczane smoothie dostarczy nam porządnej porcji potasu. Jak to wpłynie na nasz organizm? Potas działa jak elektrolit, który pomaga funkcjonować nerwom i mięśniom w czasie treningów. Odpowiedni poziom tego pierwiastka obniża ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów. Regularne picie soku z buraka wzmocni mięśnie, umożliwiając dłuższy wysiłek, co z kolei poprawi naszą wytrzymałość oraz wydajność. Zawarte w czerwonych burakach związki azotanów, w organizmie przekształcają się w tlenek azotu, poprawiając nasze krążenie i dotleniając organizm.

5 korzyści z buraczanego soku

Podsumowując, dlaczego warto włączyć do diety sok z czerwonych buraków?

 1. Dostarczymy dużą dawkę witamin i minerałów.
 2. Poprawimy krążenie krwi w organizmie.
 3. Odpowiednia dawka potasu obniży ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów.
 4. Dostarczymy do organizmu przeciwutleniaczy.
 5. Poprawimy naszą sprawność fizyczną, poprzez wzmocnienie mięśni.
Zobacz wideo Agnieszka Radwańska o swojej diecie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.