Czy oszukiwanie na diecie może być dobre? Wszystko, co musisz wiedzieć o cheat mealach

Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała, że chętniej podjadamy i jednocześnie częściej szukamy skutecznych strategii na odchudzanie się. A co z cheat mealami?

Cheat meal to zaplanowany posiłek, który pozwala nam na chwilowe odstępstwo od diety i zjedzenie czegoś, co teoretycznie nie jest dozwolone. Zwolennicy tego sposobu twierdzą, że kontrolowane oszukiwanie może sprawić, że będziemy chętniej przestrzegać wyznaczonego jadłospisu i zaspokoimy swoje zachcianki.

Zobacz wideo Kasia Dziurska o cheat mealu i treningach

Ograniczenie kalorii na diecie przyczynia się do utraty masy ciała, ale jednocześnie spowalnia metabolizm. Skutecznym sposobem na jego przyspieszenie może być zjedzenie zakazanego posiłku o dużej ilości kalorii. 

Produkty spożywane w ramach dietetycznego oszustwa są głównie wysokokaloryczne i niedozwolone przy większości odchudzających jadłospisów. Należy pamiętać, że cheat meal nie sprawdzi się w przypadku diet wymagających ścisłego przestrzegania, takich jak chociażby ketogeniczna.

Jak często decydować się na dietetyczne oszustwo?

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących tego, kiedy i jak często powinno się oszukiwać na diecie - może to być zarówno posiłek, jak i cały dzień odstępstw. Najczęściej przerwę od wyrzeczeń robi się raz w  tygodniu, jednak wszystko zależy od wyznaczonego celu i oczekiwanych efektów.

Strategia oszukiwania może być elastyczna, jednak należy pamiętać, że mamy do czynienia z cienką granicą. Oszustwo na diecie może być dobre szczególnie dla osób, które nie są w stanie trzymać się wyznaczonych zasad i trudno im wytrwać przy ograniczeniach. 

Nie można jednoznacznie ocenić, czy cheat meal jest odpowiedni dla wszystkich. Z jednej strony pozwala na kontrolowane poddanie się zachciankom i uniknięcie słabości w przyszłości, z drugiej zaś strony nasze oszustwo może się znacznie przedłużyć, a to już nie przyniesie dietetycznych sukcesów.

Pamiętajmy, że zarówno na diecie, jak i podczas odstępstw należy zachować zdrowy rozsądek. Popadanie w skrajności nigdy nie idzie w parze z naszym zdrowiem, a także nie przynosi trwałych efektów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.