Dieta FODMAP zyskuje coraz większą popularność ze względu na pozytywny wpływ na układ trawienny. FODMAP polega na ograniczeniu spożywania produktów z cukrami prostymi, które jednocześnie zawierają mało węglowodanów.
Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że łatwo fermentujące węglowodany, czyli m.in. fruktoza, laktoza, fruktany oraz sztuczne środki słodzące, mogą nasilać objawy zespołu jelita drażliwego. Z tego powodu osoby, które cierpią na tę dolegliwość, powinny sięgnąć po dietę FODMAP. Jeśli zauważamy takie objawy, jak bóle brzucha, uczucie przelewania się w żołądku, biegunki, zaparcia czy wzdęcia po zjedzeniu produktów zawierających cukry proste, bardzo możliwe, że problem drażliwego jelita dotyczy i naszego przewodu pokarmowego.
Głównymi źródłami cukrów prostych są m.in. owoce, rośliny strączkowe, ziarna zbóż, słodkie napoje, przetwory mleczne, słodycze i niektóre warzywa. Najbardziej powinniśmy uważać na syrop glukozowy, fruktozowy oraz glukozowo-fruktozowy, które na diecie FODMAP są całkowicie niedozwolone.
Dieta dzieli się na dwa etapy, podczas pierwszego wykluczamy z codziennego menu na 6 do 8 tygodni eliminujemy całkowicie z diety źródła wysokiego FODMAP. Po tym czasie, w miarę jak uporczywe objawy zespołu jelita drażliwego znikają, włączamy stopniowo więcej produktów o wyższej zawartości FODMAP.
W pierwszej fazie diety, sięgamy po następujące produkty z wybranych kategorii: