Dieta ujemnych kalorii - na czym polega? Zobacz przykładowy jadłospis

Dieta ujemnych kalorii może być z powodzeniem stosowana wiosną i latem, kiedy mamy dostęp do wielu świeżych warzyw i owoców. Jakie są jej zasady i zalety?

Dieta ujemnych kalorii polega na wytworzeniu deficytu kalorycznego. W takiej sytuacji spożywamy żywność, której kaloryczność jest niższa niż energia potrzebna do spalenia naszego posiłku. Jak zastosować tę dietę i jakich efektów możemy się spodziewać?

Dieta ujemnych kalorii - główne zasady

Podczas przejścia na taki sposób odżywiania nasze posiłki będą się składać z produktów, które w naturalny sposób podkręcają metabolizm, są lekkostrawne, a przede wszystkim zawierają mniej kalorii. Te produkty pomagają przyspieszyć spalanie tłuszczu, a są to przede wszystkim świeże owoce, warzywa i zioła. Dieta prowadzi do deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, w której organizm musi spalić więcej kalorii, niż dostanie podczas spożywania przez nas posiłku. Przykładowo - świeży ogórek zawiera 14 kcal, aby organizm go strawił, musi wykonać pracę, podczas której spala 16 kcal! W ten sposób znikną dwie kalorie, magazynowane pod postacią tłuszczu. Proste? Co w takim razie możemy jeść?

Niskokaloryczna dieta - przykładowy jadłospis

Pamiętajmy, że dieta ujemnych kalorii może być stosowana maksymalnie do dwóch tygodni. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 1200 kalorii. Twój przykładowy dzienny jadłospis może wyglądać następująco.

  • Śniadanie: jogurt naturalny z truskawkami, borówkami i płatkami kukurydzianymi.
  • Drugie śniadanie: szybka sałatka z ugotowanych na półtwardo brokułów, papryki i pestkami słonecznika, świeżą bazylią i sosem winegret. Możesz też zrobić grzanki z pełnoziarnistego pieczywa.
  • Obiad: chłodnik z zielonych warzyw, jajka na twardo, liście sałaty i pomidory ze szczypiorkiem.
  • Przekąska: sałatka z gruszką i chudym twarożkiem.
  • Kolacja: ugotowane zielone szparagi z truskawkami i pestkami słonecznika.

Pamiętaj, że każda bardziej restrykcyjna dieta powinna być skonsultowana z lekarzem. Liczba zrzuconych kilogramów na diecie zależy od twojego organizmu. Jeśli chcesz wyrzeźbić sylwetkę, włącz do swojej rutyny odpowiednie ćwiczenia.

Zobacz wideo Zosia Ślotała o swojej diecie: Próbuję nie jeść mięsa.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.