Pięć niebezpiecznych dla zdrowia diet, których lepiej nie wybierać. Zdecydowanie odradzamy ich stosowanie

Znaczne ograniczanie liczby przyjmowanych kalorii i eliminowanie niektórych rodzajów pożywienia niesie za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych, a także prowadzi do trwałego obniżenia nastroju.

Chęć uzyskania szczupłej sylwetki w krótkim czasie często bywa silniejsza od zdrowego rozsądku. Stosowanie drakońskich diet rzeczywiście może przyczynić się do utraty masy ciała, jednak wynik nie jest długotrwały i często prowadzi do efektu jo-jo.

Diety, których lepiej nie stosować – dieta niemowlęca

Ta hollywoodzka dieta polega na zastępowaniu posiłków produktami przeznaczonymi dla dzieci. Popularne słoiczki mogą przyczynić się do utraty masy ciała, ponieważ spożywanie tego typu pokarmów wiąże się z ograniczeniem kalorii. Choć obiadki dla dzieci zawierają składniki odżywcze, ich wybieranie nie jest w stanie zaspokoić potrzeb osób dorosłych.

Diety, których lepiej nie stosować – dieta papierosowa

To jedna z najszkodliwszych diet, która zaleca palenie papierosów w ramach posiłku. Stosowanie diety papierosowej przyczynia się do utraty masy ciała, jednak w sposób skrajnie niezdrowy. Faktem jest, że papierosy nie zawierają kalorii, a nikotyna jest środkiem pobudzającym, jednak palenie jest przyczyną wielu śmiertelnych chorób.

Diety, których lepiej nie stosować – dieta śpiącej królewny

W tym sposobie na zrzucenie zbędnych kilogramów chodzi o przesypianie jak największej części doby, często przy pomocy silnych środków nasennych. Gdy śpimy, nie sięgamy po jedzenie, ale stosowanie tej diety może być naprawdę niebezpieczne. Zbyt długie spanie jest równie niekorzystne dla zdrowia, jak niedobory snu.

Diety, których lepiej nie stosować – dieta wacikowa

Ten sposób na odchudzanie wywodzi się z branży modelingu i wiąże się z zaburzeniami odżywiania. Polega on na zjadaniu nasączonych kulek z waty w celu wypełnienia żołądka. Waciki nie mają oczywiście żadnych wartości odżywczych, a ich spożywanie może prowadzić do zapchania lub uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz niedrożności jelit.

Diety, których lepiej nie stosować – dieta tasiemcowa

Dieta tasiemcowa jest drakońskim sposobem na odchudzanie, który polega na połknięciu pigułek zawierających larwy tasiemca. Przyjęte z premedytacją pasożyty mają zjadać dostarczane do organizmu pożywienie, co powoduje znaczne ograniczenie nie tylko liczby kalorii, ale też wartości odżywczych. Nieleczona inwazja tasiemca może prowadzić do śmierci.

Zobacz wideo Czy połknięcie jaj tasiemca pomaga schudnąć [NaZdrowie]

Podstawą trwałego i skutecznego schudnięcia jest zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną. Podczas utraty masy ciała nie ma dróg na skróty. Aby efekt był zadowalający, należy współpracować ze swoim ciałem, nie działać w sposób destrukcyjny. Większość z wyżej wymienionych diet zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.