Jazda na rowerze a koronawirus. Czy po zmianie obostrzeń przejażdżki są dozwolone?

Niedawno weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają nam wyjście do lasów na spacery. Czy to oznacza, że możemy wybrać się na rower, nie łamiąc prawa?

Wielu osobom powoli kończy się cierpliwość do siedzenia w domu. Nowe złagodzenia panujących reguł, dotyczących zachowania w czasie panującej pandemii, pozwalają na wyjście na spacer. Czy to dobry moment, aby zacząć jeździć na rowerze?

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Jazda na rowerze w czasie koronawirusa 

20 kwietnia weszły nowe zasady w związku z koronawirusem. Od wskazanej daty możemy zacząć spacerować. Koniec marca dla wszystkich wielbicieli dwóch kółek był czasem zdecydowanie ograniczonych możliwości - za nieprzestrzeganie prawa groziły wysokie kary pieniężne. Co się zmienia po 20 kwietnia? Od tego dnia wyjście na przejażdżkę rowerową nie będzie karane. Gdzie możemy wyjść pojeździć i jakie środki ostrożności nadal obowiązują?

Koronawirus a sport - czy można jeździć na rowerze?

Z dniem 20 kwietnia zostały ponownie otwarte parki i lasy, co daje nam możliwość wyjścia na upragnione spacery. Możemy również w końcu pojeździć na rowerze. Pamiętajmy jednak, że nadal panuje wysokie ryzyko zachorowań i należy przestrzegać właściwych przepisów! Zachowajmy zdrowy rozsądek - mimo większych możliwości to nie jest jeszcze czas na długie wycieczki. Na oficjalnej stronie GOV-u czytamy m.in. :

  • Minimalna odległość między pieszymi musi wynosić dwa metry, co ważne, dotyczy to także rodzin i bliskich!
  • Osoby nieletnie w dalszym ciągu nie mogą wyjść same poza teren zamieszkanie, bez opieki osoby dorosłej.
  • Do odwołania panuje zakaz używania rowerów miejskich.
  • Zakaz odwiedzania placów zabaw i ogrodów zoologicznych.
  • Zakaz zgromadzeń imprez publicznych do odwołania.

Z przepisów wynika zatem, że dozwolone są spacery, bieganie oraz jazda na rowerze po parkach i terenach zielonych, z zachowaniem należnego odstępu. Korzystamy jedynie ze swoich rowerów i pamiętamy o założeniu maseczki. Ministerstwo Zdrowia podało jednak, że obowiązek zakładania maseczki do biegania i jazdy na rowerze nie dotyczy uprawiania tych sportów w lasach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.