Czy podczas biegu i innych aktywności na zewnątrz powinno się nosić maseczkę ochronną?

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to kontrowersyjny temat w czasie pandemii. Okazuje się, że sport w maseczkach ochronnych nie załatwia sprawy, a nawet nieco ją komplikuje.

Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym z pewnością miniesz wiele osób, koniecznie zakładaj maskę ze względów bezpieczeństwa (jednak w miarę możliwości postaraj się unikać takich sytuacji). Wybieraj mniej zatłoczone miejsca i nie biegaj w godzinach szczytu.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Zachowaj odstęp nawet w maseczce

Zakrywanie ust i nosa nie zastępuje dystansu społecznego, którego zachowanie wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Trzymanie odstępu jest szczególnie ważne, gdy biegniesz lub jedziesz na rowerze, ponieważ przechodnie mogą nie zauważyć, że się zbliżasz. Ty musisz pilnować odległości. W miarę możliwości odskocz/zjedź na trawę lub pobocze.

Trening na świeżym powietrzu - z maseczką czy bez?

Noszenie maseczki zapewnia ochronę, ale może zmusić cię do zmiany treningu na świeżym powietrzu. Ćwiczenie z zakrytymi ustami oraz nosem jest zdecydowanie cięższe. Dopóki biegasz samotnie na niezamieszkanym terenie, ochrona nie jest ci niezbędna.

Maseczka utrudnia oddychanie, dlatego noszenie jej na zewnątrz może wymagać zmniejszenia intensywności treningu. Gdy przepływ powietrza jest ograniczony, ciało musi ciężko pracować, aby wykonywać pracę w takim samym tempie, jak bez maski. Jeśli czujesz, że zmęczenie daje o sobie znać, po prostu zwolnij. Nie bój się przerwy, twój organizm może jej potrzebować. Zbyt ciężki wysiłek może zagrozić twojemu układowi odpornościowemu. Aby przyzwyczaić się do ćwiczeń z maską, stopniowo zwiększaj tempo i czas trwania aktywności.

Upewnij się, że maska jest dobrze założona

Odpowiednie dopasowanie maseczki jest niezbędne, żeby nie przedostawały się zarazki. To też skuteczna metoda na to, by nie dotykać maski dłońmi w celu poprawienia. Właściwe założenie pomoże ci również uniknąć wysypki spowodowanej jej noszeniem. Niedopasowana maseczka może podrażnić twoją twarz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.