Jak bezpiecznie i skutecznie wyjść z diety ketogenicznej? Wprowadź te zasady, aby nie doznać efektu jo-jo

Wyjście z każdej diety należy zrobić w uważny i bezpieczny dla zdrowia sposób. Nieprawidłowe włączenie naraz wszystkich składników z powrotem do menu, będzie skutkować efektem jo-jo oraz problemami z trawieniem.

Dieta ketogeniczna polega na mocnym ograniczeniu węglowodanów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej zawartości tłuszczu. W ten sposób organizm wykorzystuje tłuszcz zamiast węglowodanów podczas zużywania energii, dzięki czemu spala nadprogramowe kilogramy. Jak każdą dietę, ketogeniczną możemy stosować przez pewien czas. Jak ją bezpiecznie zakończyć?

Wyjście z diety ketogenicznej

Sięgnięcie po słodycze i ulubioną pizzę od razu po zakończeniu diety nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz zachować nową sylwetkę. Aby organizm na nowo przyzwyczaił się do konkretnych składników, potrzebuje trochę czasu i wprowadzenia kilku zasad.

Miej plan

Wiele osób zapomina o tym, że zdrowa dieta bez efektu jo-jo nie polega na poprzestaniu na przestrzeganiu restrykcyjnego jadłospisu przez określony czas. Po zakończeniu konkretnego modelu odżywiania należy stopniowo wprowadzać kolejne produkty, a także postarać się, aby w naszej diecie nie znalazło się znowu zbyt dużo przetworzonej żywności. Dobrym sposobem, aby uniknąć "rzucenia się" na ulubione (ale niezdrowe) przysmaki, jest dokładne planowanie posiłków tak, aby dostarczyć dla ciała odpowiednią ilość kalorii i uniknięcia w ten sposób podjadania. 

Pamiętaj o właściwych porcjach posiłków

Jedz częściej, ale mniej. To zasada dobra przy stosowaniu praktycznie każdej diety. Jeżeli od razu po tygodniu przestrzegania restrykcyjnego planu żywieniowego będziesz dostarczać organizmowi dużo większą liczbę kalorii podczas jednego posiłku, możesz powodować niestrawność, problemy z metabolizmem oraz poczucie ciężkości.

Zacznij od nieprzetworzonych węglowodanów

Zamiast kupować jasny makaron, wszelkie babeczki i pączki, włącz na początek do jadłospisu rośliny strączkowe i inne węglowodany roślinne. Stopniowo wprowadź warzywa nieskrobiowe oraz produkty pełnoziarniste. Obserwuj swój organizm i wybieraj to, co nie powoduje problemów z trawieniem, takich jak np. zaparcia.

Efekty zatrzymania diety ketogenicznej 

Dieta keto pozwoliła ci zrzucić zbędne kilogramy? Super! Pamiętaj jednak, że nawet powolne wyjście z restrykcyjnych planów odżywiania może początkowo powodować pewne objawy. W przypadku diety ketogenicznej są to m.in.:

  • wahania cukru we krwi;
  • lekkie przybranie na wadze;
  • zwiększone uczucie głodu;
  • więcej energii.

Pilnujmy, aby każde zmiany wprowadzać powoli. Jeśli mamy wątpliwości konsultujmy się ze specjalistami, którzy pomogą nam w ustawieniu właściwej diety. 

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska o swojej diecie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.