Czy podczas panującej domowej izolacji zaczęłaś zdecydowanie więcej biegać, a po przywróceniu możliwości wyjścia do lasów, spędzasz wiele godzin na joggingach? To może być coś więcej, niż zwykła próba utrzymania dobrej kondycji. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kontuzji przez zbyt częste treningi biegowe.
Nie satysfakcjonują cię ostatnie wyniki? Biegasz wolniej lub na krótsze dystanse, bo szybciej się męczysz? To najczęstszy objaw przetrenowania. Jeśli czujesz, że zmieniła się dynamiczność biegów - zrób przerwę. Nadwyrężanie organizmu może spowodować poważne kontuzje.
Jest pierwsza, druga a nawet trzecia nad ranem, a ty liczysz barany? Bezsenność może wystąpić, gdy zbyt dużo trenujesz. Organizm potrzebuje snu do regeneracji i odpoczynku. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości snu, nasze mięśnie będą napięte i zmęczone, a to przybliża do nieprzyjemnych naciągnięć lub zwichnięć podczas biegu.
To normalne, że odczuwamy lekki niepokój, gdy przedłużamy swoje trasy i wychodzimy z przyjętej strefy komfortu. Jednak lęk przed zwykłą trasą, która kiedyś nie sprawiała nam trudności może być oznaką przetrenowania. Ciało wysyła ci sygnał, że musisz zwolnić tempo.
Pracujesz zdalnie z domu i tylko po zakończeniu obowiązków wychodzisz pobiegać? Niestety, to nie jest dobre dla twojego ciała. Organizm potrzebuje trochę czasu na relaks i pozbycie się zgromadzonego stresu i napięcia. Dobre będą ćwiczenia rozciągające i relaksujące. Bieg od razu po pracy może powodować wystąpienie bolesnych naciągnięć mięśni, które nie zdążyły się odprężyć po kilku godzinach siedzenia za biurkiem.
Zaplanowałaś, że w krótkim czasie przebiegniesz wiele kilometrów? Skróciłaś czas na regenerację? Nawet, jeśli nie zauważysz negatywnych skutków po kilku dniach, objawy pojawią się później. Z czasem zaczniesz potrzebować więcej czasu na odpoczynek, a później, nawet przy wolnym truchcie, może złapać cię kontuzja. Wiele osób w tym momencie dziwi się, dlaczego taka kontuzja w ogóle wystąpiła? Odpowiedź jest prosta - nastąpił brak równowagi.