Dieta serotoninowa - na czym polega? Ten model odżywiania pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie

Sposób odżywiania wpływa na nasze samopoczucie. Dieta, która pomoże zachować właściwy poziom serotoniny w organizmie pomoże w utrzymaniu pozytywnego myślenia.

"Jesteś tym, co jesz" - w tym powiedzeniu kryje się sporo prawdy. To, jakie składniki odżywcze dostarczamy do naszego organizmu oraz ilość witamin i minerałów w diecie, może pomóc w podniesieniu nastroju. Co jeść, aby utrzymać właściwy poziom serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego między innymi za nasz humor?

Dieta serotoninowa - główne zasady

Serotonina to jeden z neuroprzekaźników, który wpływa na nastrój i apetyt. Za niski poziom tego hormonu obniża samopoczucie, a nawet może doprowadzić do wystąpienia depresji i innych zaburzeń nastroju. W regulacji serotoniny i łagodzeniu objawów lękowych może pomóc dobrze ustawiona dieta. Doświadczyłaś kiedyś nagłego spadku motywacji po południu, przy jednoczesnej chęci przegryzienia czegoś słodkiego? To właśnie jeden z efektów spadku poziomu serotoniny. Sam hormon nie występuje w żywności, jednak możemy dostarczyć do ciała aminokwas egzogenny, który bierze udział w jego wytwarzaniu. Aby doszło do prawidłowej syntezy, niezbędna jest aktywność fizyczna, która dostarcza potrzebną ilość tlenu. 

Dieta serotoninowa - co można jeść?

Przechodząc na dietę serotoninową, pamiętajmy, aby dostarczać witaminy i minerały, które zawierają się w takich produktach, jak:

  • chude mięso np. indyk czy kurczak;
  • tłuste ryby: sardynki, łosoś, tuńczyk, makrela;
  • nabiał i jajka;
  • rośliny strączkowe;
  • produkty pełnoziarniste;
  • orzechy i nasiona;
  • owoce;
  • sezonowe warzywa;
  • gorzka czekolada w umiarkowanych ilościach.

Czego unikać na diecie serotoninowej?

Przejście na ten model odżywiania wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mają na celu zwiększenie produkcji serotoniny. Na ten czas zrezygnuj z alkoholu, mocnej kawy i herbaty, które niszczą zapasy witamin z grupy B. Wyklucz słodycze (wyjątkiem jest gorzka czekolada), które mogą wywołać wahania nastroju. Ogranicz albo wyklucz całkowicie czerwone mięso i tłuste potrawy, które negatywnie wpływają na metabolizm i zwiększają poczucie znużenia.

Zobacz wideo Zosia Ślotała o swojej diecie: Próbuję nie jeść mięsa.
Więcej o:
Copyright © Agora SA