Trening podczas miesiączki. Czy należy z niego rezygnować? Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?

Aktywność fizyczna pomaga zwiększyć dostarczanie tlenu i zmniejszyć uwalnianie prostaglandyn, co łagodzi skurcze. Ćwiczenia powodują jednocześnie uwalnianie endorfin, które korzystnie wpływają na nastrój i mogą zmieniać odczuwanie bólu.

Z intensywnych ćwiczeń należy zrezygnować w pierwszych dniach miesiączki. Nawet jeśli czujesz się psychicznie zmotywowana do kontynuowania ćwiczeń, posłuchaj, co ma do powiedzenia twoje ciało. Uszanuj jego potrzeby, szczególnie podczas menstruacji.

Zanim zdecydujesz się na ćwiczenia w trakcie okresu, pamiętaj, że niektóre z nich są lepsze od pozostałych. Wiedza na ten temat pozwala wybrać formę aktywności, która rzeczywiście może pomóc złagodzić uciążliwe objawy, takie jak niepokój, zmęczenie, skurcze, bezsenność i obniżony nastrój. Odpowiednio dobrany trening sprawi, że poczujesz się spokojna i szczęśliwa.

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Ćwiczenia podczas okresu – joga

Niektóre pozycje w jodze mogą przyczynić się do uśmierzenia bólu związanego z menstruacją. Wybieraj jednak mniej zaawansowane asany, które pomogą ci się zrelaksować. Zwróć uwagę na mniejszy nacisk na obszar miednicy, by złagodzić skurcze i rozluźnić napięte mięśnie.

Ćwiczenia podczas okresu – pilates

Prosta wersja treningu pilates to skuteczny sposób na zniwelowanie zarówno psychicznych, jak i fizycznych objawów miesiączki. Wszystko, co otwiera biodra i wspiera krążenie, może okazać się przydatne podczas okresu.

Ćwiczenia podczas okresu – trening cardio

Wybór ćwiczeń interwałowych, które zwiększają tętno, może przyczyniać się do poprawy przepływu krwi do macicy, a także redukować zmęczenie. Warto jednak postawić na ćwiczenia o nieco mniejszej intensywności. Zamiast biegania możesz wybrać spacer.

Ćwiczenia podczas okresu – trening siłowy

Podnoszenie ciężarów nie jest zalecane w ciągu pierwszych dni okresu, jednak nie należy zatrzymywać się na długo. Trening siłowy niesie za sobą wiele fizycznych i psychicznych korzyści, dlatego warto wprowadzać go do treningowej rutyny.

Więcej o: