Wyjście z psem może być pretekstem do uprawiania aktywności fizycznej. Jak zacząć biegać z psem?

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują codziennej aktywności. Dzięki wspólnym wyjściom zarówno ty, jak i twój pupil, staniecie się zdrowsi, a wasza relacja zacieśni się.

Posiadanie psa to chyba najlepsza motywacja do wyjścia z domu. Już sam spacer może przynieść nam wiele korzyści, a tym bardziej bieg. Zanim jednak zdecydujesz się na bieganie ze swoim czworonogiem, weź pod uwagę kilka aspektów.

Bieganie z psem – skonsultuj się z weterynarzem

Nie wszystkie psy są stworzone do tego, żeby przebiegać duże dystanse i jednocześnie trenować równo z tobą. Jeśli twoim podopiecznym jest mops, buldog lub przedstawiciel innej rasy brachycefalicznej, a także pies z nadwagą, problemami kręgosłupa (jamnik) czy dysplazją stawu biodrowego (często spotykaną u owczarków niemieckich), zrezygnuj długich i wymagających aktywności. Podobnie wygląda sytuacja szczeniaków, które nie mają jeszcze 18 miesięcy.

W wyżej wymienionych wypadkach dla bezpieczeństwa zwierzaka lepiej jest postawić na spacer, a przed rozpoczęciem programu biegowego ze swoim pupilem, skonsultować się z weterynarzem.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Bieganie z psem – nie rozpędzaj się

Podczas wdrażania biegu z pupilem do codziennej rutyny nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od przeplatania spaceru z bieganiem, co sprawi, że wytrzymałość zwierzaka wzrośnie. Wprowadź pięciominutową rozgrzewkę, następnie dwadzieścia minut truchtu i kolejne pięć minut spaceru. Pamiętaj, że to ty wyznaczasz tempo, któremu pies będzie starał się na bieżąco dorównać, nawet wbrew swoim możliwościom.

Bieganie z psem – wyjrzyj przez okno

Warunki pogodowe również są istotne. Zwierzaki szybciej się przegrzewają, dlatego odradza się bieganie w upale. Ponadto rozgrzany chodnik lub asfalt może źle wpływać na łapki pupila. Bieganie w deszczowy dzień też nie będzie najlepszym pomysłem. Optymalną porą do podjęcia aktywności jest wczesny poranek bądź późny wieczór, szczególnie w wakacje.

Bieganie z psem – chroń łapki

Oprócz temperatury podłoża, warto zwrócić uwagę na powierzchnie, po których biega zwierzę. Niektóre z nich mogą nie tylko obciążyć stawy czworonoga, ale też podrażnić delikatne poduszeczki, a nawet powodować ich przebicie. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać łapy pod kątem ewentualnych poparzeń bądź skaleczeń.

Bieganie z psem – unikaj przemęczenia

Bacznie obserwuj zachowania swojego psa podczas biegu. Jeśli widzisz, że zwierzę pozostaje w tyle, bądź szuka cienia, próbuje się zatrzymać i położyć, to najwyższy czas, aby trochę zwolnić. Ciężkie dyszenie, głośny oddech i dezorientacja mogą wymagać pomocy medycznej.

Bieganie z psem – pamiętaj o nawodnieniu

Picie wody jest ważne zarówno dla ciebie, jak i twojego psa, szczególnie przy aktywności fizycznej. Dbaj o odpowiednie nawodnienie przed, w trakcie i po biegu. Zawsze miej przy sobie przenośną miskę i butelkę wody.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.