Ćwiczenia dla dzieci w domu. Jak zorganizować domowy trening rozciągający i gimnastyczny?

Pilnowanie aktywności fizycznej u dzieci jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Podczas domowej izolacji możemy przygotować wspólne zajęcia, które pomogą w ćwiczeniu koordynacji ruchowej i zachowaniu kondycji.

Ruch jest bardzo ważny w każdym wieku. Dzieci już od przedszkola uczestniczą w zajęciach fizycznych, które wpływają na koordynację, kształtują prawidłową postawę ciała, a także, w przypadku zajęć grupowych, ćwiczą zdolności społeczne. Nie zaniedbujmy naturalnej potrzeby dzieci do ruchu. Proste treningi, które zawierają elementy rozciągające i gimnastyczne możemy bezpiecznie zorganizować w domowych warunkach.

Proste domowe ćwiczenia dla najmłodszych

Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują ruchu i treningu, który wpłynie harmonijny rozwój fizyczny, a także nauczy utrzymania prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia, które pomogą nam w realizacji tych założeń to: 

  • Bieg na palcach w taki sposób, aby pięty nie dotykały do podłoża.
  • "Raki" - kładziemy się tyłem na plecach, trzymamy ręce za głową i rozkładamy ręce w taki sposób, aby łokcie dotykały płasko do podłoża. Prostujemy nogi i następnie jedną z nich przekładamy i stawiamy przy zewnętrznej stronie drugiej nogi. Trzymamy przez kilka sekund i zamieniamy pozycje nóg.
  • "Gra w krykieta" - ćwiczenie działa przeciw płaskostopiu. Do jego wykonania potrzebujemy małe woreczki, niewielkie szmatki lub kawałki materiału. Dziecko ma za zadanie chwycić za woreczek palcami jednej stopy, podnieść go, aż zegnie kolano, następnie wyprostować nogę i puścić woreczek. To samo powtarzamy z drugą nogą. Wykonujemy kilka powtórzeń.

Wspólnie z dzieckiem pamiętajmy o przeprowadzeniu rozgrzewki. Możemy wykonać pajacyki, przysiady, trucht w miejscu oraz krążenia rąk oraz bioder.

Ćwiczenia rozciągające i gimnastyczne dla starszych dzieci i młodzieży

Dobrym pomysłem na wspólne zajęcia rozciągające jest włączenie do treningowej rutyny elementów jogi. Razem z dziećmi możemy przeprowadzić zajęcia, na które m.in. składają się następujące asany:

  • "Kołyska" - zaczynamy od położenia się na macie, robimy wdech, zginając jednocześnie kolana i chwytając nogi, które przyciskamy do klatki piersiowej. Podczas wydychania powietrza jednocześnie kładziemy obie nogi na podłożu. Robimy kilka powtórzeń.
  • "Scyzoryk" - pozycją wyjściową jest leżenie na podłożu. Razem z wdechem przechodzimy do siadu. Palce stóp kierujemy do sufitu. Wyciągamy ręce do góry, rozciągając w tym momencie kręgosłup. Wciągamy brzuch i wykonujemy wydech. Delikatnie opadamy tułowiem na wyciągnięte nogi, starając się dotknąć palcami rąk do stóp.
  • "Kobra" - kładziemy się na brzuchu, złączając razem nogi i stopy, a dłonie umieszczając na wysokości klatki piersiowej. Czoło znajduje się na podłodze. Razem z wdechem podnosimy czoło i odrywamy ręce od podłogi. Za pomocą mięśni pleców staramy się podnieść klatkę piersiową jak najwyżej. Robimy kilka oddechów i pomału, wydychając powietrze, wracamy do pozycji wyjściowej.

Joga to doskonała propozycja dla całej rodziny: ćwiczymy poprawne oddychanie, pozwalamy sobie na chwilę relaksu, jednocześnie rozciągając mięśnie.

Zobacz wideo Poprawisz refleks dziecka i koordynację. Trener szermierki proponuje proste domowe ćwiczenia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.