Jak odżywić swoje kosmyki od wewnątrz za pomocą diety? Te produkty wspomagają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu

Niemal każda kobieta marzy o zdrowych włosach. Aby w pełni zadbać o ich kondycję, nie wystarczą odżywki i zabiegi wspomagające pasma od zewnątrz. Za ich wygląd odpowiada głównie dieta, jaką prowadzimy.

To, co jemy, ma realny wpływ na kondycję naszych włosów. Jeśli w diecie brakuje składników odżywczych, ich wzrost może zostać spowolniony. Niedobór witamin, cynku, żelaza, biotyny, białka oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych może powodować wypadanie włosów.

Składniki odżywcze w diecie mają wpływ na kondycję włosów

Włosy rosną średnio około 1,25 cm na miesiąc (przy czym zdrowe nawet do 2 cm), czyli około 15 cm rocznie. Na szybkość wzrostu włosów wpływają: wiek, stan zdrowia, genetyka i oczywiście dieta. Ten ostatni czynnik daje nam jednak największe pole manewru, dlatego warto zadbać o to, co ląduje na naszych talerzach.

Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze może wspierać wzrost włosów i redukować ich wypadanie do naturalnego minimum.

5 produktów, które zadbają o twoje włosy od wewnątrz

Produkty na włosy – jajka

Jajka są doskonałym źródłem białka i biotyny, czyli dwóch składników odżywczych, które sprzyjają wzrostowi włosów. Mieszki włosowe składają się głównie z białka, dlatego niewystarczająca jego ilość może je osłabiać i prowadzić do wypadania włosów. Biotyna jest z kolei niezbędna do produkcji białka zwanego keratyną o korzystnym wpływie na kondycję i porost włosów. Jajka są również bogate w cynk, selen i inne niezbędne dla zdrowia kosmyków składniki odżywcze.

Produkty na włosy – szpinak

Szpinak jest bogaty w kwas foliowy, żelazo oraz witaminy A i C, które mogą sprzyjać wzrostowi włosów. Niedobór tych składników odżywczych powoduje wypadanie włosów. Witamina A wzmacnia włosy i pomaga gruczołom w wytwarzaniu sebum, które w naturalny sposób nawilża skórę głowy i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Witamina C również ma właściwości wzmacniające i ochronne. Szpinak stanowi także doskonałe roślinne źródło żelaza, które jest niezbędne do wzrostu oraz regeneracji włosów.

Produkty na włosy – tłuste ryby

Ryby, takie jak łosoś, śledź i makrela są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wspierają porost włosów, zwiększają gęstość oraz przeciwdziałają ich wypadaniu. Tłuste ryby są również doskonałym źródłem białka, selenu, witaminy D3 i witamin z grupy B, które przyczyniają się do wzrostu grubych, mocnych i zdrowych włosów.

Produkty na włosy - awokado

Awokado jest bogate w witaminę E, która sprzyja wzrostowi włosów i chroni skórę głowy przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami. Ponadto awokado stanowi doskonałe źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu włosów i ograniczają ich wypadanie.

Zobacz wideo Wiedziałeś, że awokado to po polsku smaczliwka? Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć

Produkty na włosy – orzechy i nasiona

Wszelkiego rodzaju orzechy oraz nasiona są pełne składników odżywczych, takich jak witamina E, witaminy z grupy B, cynk, selen i nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla uzyskania pięknych, zdrowych i silnych włosów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.