Przejadasz się w oknie żywieniowym podczas postu przerywanego? Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić

Przerywany post stał się jednym z najbardziej znanych trendów żywieniowych i zyskuje coraz więcej zwolenników. Okna żywieniowe przeplatane z okresami niejedzenia mogą jednak prowadzić do przejadania się.

Mimo licznych zalet, które wskazują zwolennicy diety Intermittent Fasting, wprowadzenie postu przerywanego może prowadzić do objadania się w oknie żywieniowym, a w efekcie do przyrostu masy ciała. Aby tego uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Zobacz wideo Pijesz za mało wody? Takie mogą być konsekwencje

Cztery zasady, które pomogą ci uniknąć objadania się podczas postu przerywanego

Dbaj o odpowiednie nawodnienie

Picie wody jest szczególnie istotne podczas stosowania przerywanego postu. Woda pomaga oszukać głód, a wypijana 30 minut przed posiłkiem zapobiega przyjmowaniu nadmiernej ilości pokarmów. Doskonale sprawdza się także jako naturalny przyspieszacz metabolizmu. 

Jedz powoli

Celebruj swoje posiłki w oknie żywieniowym i dokładnie przeżuwaj każdy kęs, nawet jeśli odczuwasz głód. Uważne i powolne jedzenie sprawi, że poczujesz sytość jeszcze zanim opróżnisz talerz i nie sięgniesz po dokładkę. Postaraj się, aby spożywanie posiłku trwało co najmniej kwadrans.

Zadbaj o ostatni posiłek

Odpowiednie przygotowanie najważniejszego na IF, czyli ostatniego posiłku w ciągu dnia pomoże ci przetrwać okres postu. Danie powinno przede wszystkim dostarczyć organizmowi sporą dawkę wartości odżywczych i zapewnić sytość przez długi czas. Wzbogać swoją potrawę o białko, węglowodany i błonnik.

Oceń swój metabolizm

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Intermittent Fasting, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i wybierz mniej zaawansowany poziom przerywanego postu. To pozwoli ci zapanować nad uczuciem głodu i w pełni ocenić swoje realne możliwości, jednocześnie chroniąc cię przed zniechęceniem. 

Rodzaje przerywanego postu

Najpopularniejszą opcją jest podział 16/8, gdzie 16 godzin stanowi post, a przez pozostałe 8 godzin można spożywać posiłki. W czasie okna żywieniowego należy zmieścić taką ilość pożywienia, która zaspokoi nasze indywidualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Zagorzali zwolennicy diety IF skracają czas luki żywieniowej o 4 godziny.

Wersja 5/2 tyczy się całego tygodnia i polega na poszczeniu przez dwa dni, przy czym pozostałe dni w tygodniu oparte są na zwyczajnej diecie. Okresy postu związane są z dietą  niskoenergetyczną, na której dzienne spożycie wynosi około 500 kcal. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.