"Kiedy mogę wrócić do ćwiczeń?" Co wolno świeżo upieczonej mamie? Odpowiada fizjoterapeutka

Powrót do formy po ciąży nie jest szybkim procesem. Ciało kobiety podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy ulega przemianie. Kiedy po porodzie możemy wrócić do aktywności fizycznej?

- Jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się wśród pacjentek po porodzie, jest zapytanie o to, kiedy można wrócić do aktywności fizycznej - mówi nam fizjoterapeutka mgr Marta Stachowiak. Zrzucenie zbędnych kilogramów po ciąży oraz praca nad kondycją jest dla wielu z nas bardzo ważna. Każda mama powinna jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie ćwiczenia są dobre dla naszego ciała tuż po porodzie. Co nam wolno, a czego należy unikać?

 

Powrót do formy po ciąży

Po przyjściu malucha na świat nasza sylwetka wygląda zupełnie inaczej, co sprawia, że niekoniecznie czujemy się komfortowo. Wiele świeżo upieczonych mam zwraca się z pytaniami do lekarza, co można zrobić, aby pozbyć się nabytej tkanki tłuszczowej. Od czego zacząć, mając na uwadze, że nie każde ćwiczenia są bezpieczne?

Tak naprawdę pierwsze ćwiczenia można wprowadzić już w szpitalu. Będą to ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe. Czas połogu to czas na odpoczynek i regenerację. Po powrocie do domu dobrą aktywnością będzie spacer. Zadbajmy o ergonomię w życiu codziennym i pilnowanie prawidłowej postawy. Musimy zrozumieć, że ciało zmieniało się przez ostatnie 9 miesięcy i przez krótki okres połogu nie wróci do stanu sprzed ciąży. Dlatego do bardziej angażujących ćwiczeń możemy wrócić po zakończeniu połogu, kiedy ginekolog wyrazi na to zgodę

- podkreśla Marta Stachowiak. 

Ćwiczenia na początek - od czego zacząć,  a czego unikać?

Pamiętajmy, aby nie zaczynać treningów na własną rękę. Odpowiedzialną decyzją jest zasięgnięcie rady u specjalisty, najlepiej fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią okołoporodową i dnem miednicy.

Szczególną uwagę powinny na ten aspekt zwrócić panie z rozstępem mięśnia prostego brzucha, kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu oraz z obniżeniem narządów miednicy. Jeśli występuje nietrzymanie moczu nie ćwiczmy na własną rękę dna miednicy - najpierw trzeba znaleźć przyczynę występujących dolegliwości

- dodaje fizjoterapeutka. Trening wzmacniający mięśnie tej części ciała może nasilić i pogłębić nieprzyjemne problemy. 

Unikajmy takich aktywności jak bieganie, brzuszki, planki, nożyce czy ćwiczenia na trampolinie

- podkreśla Marta Stachowiak. Fizjoterapeutka poleca zacząć od delikatnych ćwiczeń, angażujących mięśnie głębokie oraz rozciągania nadmiernie napiętych mięśni. Zwróćmy przy treningu uwagę na pozycję wyjściową oraz oddech. Polecaną formą aktywności jest również pływanie. Stopniowo możemy ćwiczenia poddawać progresji.

Dobrym pomysłem teraz, kiedy nie możemy wychodzić z domów, są treningi online. Oferta ćwiczeń dla kobiet po porodzie bardzo się rozwija. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pojawiają się niepokojące symptomy, musimy skonsultować się ze specjalistą

- zauważa fizjoterapeutka. Na Instagramie Marty Stachowiak przyszłe mamy znajdą propozycje prostych ćwiczeń do wykonania w domu zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

Zobacz wideo Ashley Graham ćwiczy w ciąży pod opieką trenerki
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.