Na ten budzący wątpliwości sposób żywienia zdecydowała się ostatnio Maja Bohosiewicz. Gwiazda ogłosiła na Instagramie, że jej dieta będzie składać się z szesnastu godzin postu oraz pozostałych ośmiu godzin okna żywieniowego, co potkało się z krytyką. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytałyśmy o zdanie ekspertkę, Emilię Cesarek.
Jest to stosunkowo bezpieczny zabieg dietetyczny. Przed rozpoczęciem należy jednak określić stan zdrowia, ustalić cel oraz zabezpieczyć dietę pod kątem kilokalorii, makroelementów i mikroskładników, by nie doprowadzić do niedożywienia czy też niedoborów w diecie.
- tłumaczy specjalistka. Ułożenie posiłków w ciągu dnia odgrywa drugorzędną rolę, szczególnie u osób zdrowych. Przede wszystkim należy zadbać o mikro- i makroskładniki w diecie.
Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim niedożywienie. Kolejna kwestia to stany zapalne układu pokarmowego, gdzie powinny być przyjmowanie małe posiłki w większych odstępach czasowych, by nie obciążać żołądka i jelit zbyt intensywnym procesem trawienia.
- dodaje dietetyczka. Intermittent Fasting to wybór nieodpowiedni również dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Diety na własną rękę nie powinny wybierać także:
Kobiety z problemami hormonalnymi, wtórnym brakiem miesiączki. Osoby po redukcjach, głodówkach, z zaburzeniami funkcjonowania hormonu sytości (leptyny). Osoby z zaburzeniami odżywiania. Osoby permanentnie zestresowane, które nie dosypiają powinny unikać postu przerywanego.
- przestrzega ekspertka. Osoby z dużą aktywnością fizyczną i sportowcy, którzy mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne powinni rozważyć przejście na IF pod okiem dietetyka.
IF świetnie sprawdza się w przypadku osób z długim pasażem jelitowym, kłopotami z SIBO, gdzie praca mioelektrycznego kompleksu wędrujacego (oczyszczanie jelita między posiłkami) stymulowana jest przerwami w przyjmowaniu pokarmów. Również osoby, które nie są aktywne czy nie mają czasu na częste jedzenie, mogą przejść na IF
- wyjaśnia Emilia Cesarek. Dietetyczka zwraca uwagę na fakt, że wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.
Najważniejszą kwestią przy zrzucaniu kilogramów jest UJEMNY BILANS ENERGETYCZNY. Jeśli nie będziemy w deficycie, nie mamy fizycznie szans na redukcję. To, czy rozłożymy pulę kalorii na 8 czy 12 godzin jedzenia w ciągu dnia, nie ma znaczenia w kontekście odchudzania.
- kończy specjalistka. Pamiętajmy, że postu przerywanego nie trzeba stosować bez przerwy. Można przykładowo wybierać go 1-2 razy w tygodniu.