Maja Bohosiewicz przechodzi na post przerywany. Fanki przestrzegają, a nasza ekspertka rozwiewa wątpliwości

Intermittent Fasting to post przerywany, który budzi wiele kontrowersji. Mimo to na dietę IF decyduje się wiele osób, a zwolennicy twierdzą, że okresowa głodówka jest czymś naturalnym dla ludzkiego organizmu.

Na ten budzący wątpliwości sposób żywienia zdecydowała się ostatnio Maja Bohosiewicz. Gwiazda ogłosiła na Instagramie, że jej dieta będzie składać się z szesnastu godzin postu oraz pozostałych ośmiu godzin okna żywieniowego, co potkało się z krytyką. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytałyśmy o zdanie ekspertkę, Emilię Cesarek. 

Czy dieta IF jest bezpieczna?

Jest to stosunkowo bezpieczny zabieg dietetyczny. Przed rozpoczęciem należy jednak określić stan zdrowia, ustalić cel oraz zabezpieczyć dietę pod kątem kilokalorii, makroelementów i mikroskładników, by nie doprowadzić do niedożywienia czy też niedoborów w diecie.

- tłumaczy specjalistka. Ułożenie posiłków w ciągu dnia odgrywa drugorzędną rolę, szczególnie u osób zdrowych. Przede wszystkim należy zadbać o mikro- i makroskładniki w diecie. 

 Jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim niedożywienie. Kolejna kwestia to stany zapalne układu pokarmowego, gdzie powinny być przyjmowanie małe posiłki w większych odstępach czasowych, by nie obciążać żołądka i jelit zbyt intensywnym procesem trawienia.

- dodaje dietetyczka. Intermittent Fasting to wybór nieodpowiedni również dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Diety na własną rękę nie powinny wybierać także:

Kobiety z problemami hormonalnymi, wtórnym brakiem miesiączki. Osoby po redukcjach, głodówkach, z zaburzeniami funkcjonowania hormonu sytości (leptyny). Osoby z zaburzeniami odżywiania. Osoby permanentnie zestresowane, które nie dosypiają powinny unikać postu przerywanego.

- przestrzega ekspertka. Osoby z dużą aktywnością fizyczną i sportowcy, którzy mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne powinni rozważyć przejście na IF pod okiem dietetyka. 

Komu taki model odżywiania może pomóc?

IF świetnie sprawdza się w przypadku osób z długim pasażem jelitowym, kłopotami z SIBO, gdzie praca mioelektrycznego kompleksu wędrujacego (oczyszczanie jelita między posiłkami) stymulowana jest przerwami w przyjmowaniu pokarmów. Również osoby, które nie są aktywne czy nie mają czasu na częste jedzenie, mogą przejść na IF

- wyjaśnia Emilia Cesarek. Dietetyczka zwraca uwagę na fakt, że wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. 

Czy IF pozwala skutecznie schudnąć?

Najważniejszą kwestią przy zrzucaniu kilogramów jest UJEMNY BILANS ENERGETYCZNY. Jeśli nie będziemy w deficycie, nie mamy fizycznie szans na redukcję. To, czy rozłożymy pulę kalorii na 8 czy 12 godzin jedzenia w ciągu dnia, nie ma znaczenia w kontekście odchudzania.

- kończy specjalistka. Pamiętajmy, że postu przerywanego nie trzeba stosować bez przerwy. Można przykładowo wybierać go 1-2 razy w tygodniu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.