Czym jest trening Jacobsona? Oto powody, dla których powinnaś go wypróbować

Trening Jacobsona zyskuje coraz większą popularność na świecie. Warto wiedzieć, jakie płyną korzyści z ćwiczeń takiego rodzaju. Na czym konkretnie polega?

Trening Jacobsona to innymi słowy progresywna relaksacja mięśni. Taka technika wykonywania ćwiczeń jest polecana szczególnie tym osobom, które żyją w pośpiechu oraz narażonym na dużą ilość stresu. Sposób wykonywania treningu jest prosty, a niesie ratunek spiętym mięśniom.

Trening Jacobsona - na czym polega?

Trening opracował w latach 20. ubiegłego wieku psychiatra Edmund Jacobson. Zgromadzone przez niego techniki miały być pomocą zwłaszcza dla osób, które cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia oraz stresu. Ćwiczenia to prawdziwa ulga dla napiętych mięśni. Trening polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Podczas głębokiego wdechu napinamy wybraną grupę mięśni, wytrzymując w napięciu około pięciu sekund. Następnie rozluźniamy się, jednocześnie wydychając powietrze. Tę technikę rozluźniającą najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, co pomoże skupić się na sprawdzaniu reakcji organizmu na poszczególne ruchy.

Efekty treningu Jacobsona

Długotrwałe i systematyczne odbywanie takiego ćwiczenia przyniesie doskonałe rezultaty. Dzięki treningowi nasze ciało będzie mniej napięte, a co z tym idzie - w mniejszym stopniu, nawet przy stresie, doświadczymy napięcia nerwowego. Regularne wykonywanie takiej techniki pozwoli również na większą świadomość ciała oraz sprawdzanie jego reakcji na poszczególne sytuacje. Jeśli poprawnie zrobimy trening, już po jego zakończeniu powinniśmy czuć się odprężeni. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że progresywna relaksacja mięśni wpływa też na obniżenie ciśnienia krwi, czego rezultatem jest poprawa jakości naszego snu. 

Zobacz wideo Ulubione ćwiczenia Joanny Jóźwik
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.