Terminem „gęsia stopa” nie określamy bynajmniej żadnego mięśnia znajdującego się na stopie. To trzy mięśnie znajdujące się w okolicy naszych piszczeli. Gdy dojdzie do ich uszkodzenia, odczuwamy silny ból. Zazwyczaj przeciążenia występują na skutek częstych, zbyt intensywnych treningów. Jednak to nie jedyny powód. Ryzyko urazu gęsiej stopy wzrasta także u osób otyłych oraz tych, które mają inne choroby stawu kolanowego.
Przeciążeniom towarzyszy oczywiście nieznośny ból poniżej kolana, a także obrzęk, nieprzyjemne uczucie w chwili rozciągania nogi. Przyjrzymy się więc dokładniej anatomii gęsiej stopy.
Gęsia stopa mieści się po wewnętrznej stronie stawu kolanowego. Jej nazwa wywodzi się z łaciny – brzmi w oryginale pes anserinus, co można przetłumaczyć także na gęsią nóżka. Ten wspólny przyczep trzech mięśni i błony powięzi prowadzi aż do kości piszczelowej. Mięśnie takie jak mięsień krawiecki, mięsień smukły i mięsień półścięgnisty tworzą trójkąt. Przestrzenie między nimi są uzupełnione są tkanką powięzi. Całość nieco przypomina wyglądem błonę pomiędzy palcami gęsi. Co tłumaczy też łacińską nazwę tego miejsca w naszym ciele.
Gęsia stopa odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Przede wszystkim pełni ważne zadanie podczas zginania stawu kolanowego. Dodatkowo zapewnia rotację uda do wewnątrz i stabilizuje kolano. To ostatnie jest szczególnie istotne u osób, które mają tendencje do koślawienia nóg.
Niestety gęsia stopa często jest narażona na powikłania. Jakie występują najczęściej i czego są konsekwencją?
Gęsia stopa niestety dość łatwo i szybko ulega urazom. Powikłania pojawiają się na skutek biegania, jazdy na rowerze, gry w piłkę nożną, a nawet pływania. Oczywiście winne jest przetrenowanie. Niekiedy problemy są wynikiem źle dopasowanego obuwia lub wykorzystywaniem dużych ciężarów podczas treningów siłowych.
Przeciążenie gęsiej stópki powodują między innymi także otyłość, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, koślawość stopy kolanowej oraz nieprawidłowe funkcjonowaniu stawu kolanowego. W drugiej puli przyczyny pod względem występowania pojawiają się wcześniejsze urazy, schorzenia stawu kolanowego takie jak problemy z więzadłami czy łąkotką przyśrodkową) czy choroba Osgooda-Schlattera (zapalenie guzowatości kości piszczelowej).
Zapalenie gęsiej stópki zawsze jest związane ze stanem zapalnym. Wśród głównych objawów, które powinny nas od razu zaniepokoić należy wymienić: ból pod kolanem, zwiększone napięcie mięśni gęsiej stopy, miejscowy obrzęk, ból występujący podczas aktywności fizycznej, sztywność w stawie kolanowym na przykład tuż po przebudzeniu lub w nocy. Nie powinniśmy lekceważyć objawów. Jeśli ból wybudza nas w nocy lub mamy problem z wykonywanie najprostszych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, to natychmiast skonsultujmy się z lekarzem.
Najlepiej od razu udać się do lekarza-ortopedy. Specjalista zaleci dalsze działanie. Na początku z pewnością wykona badanie USG, które powie my, czy na pewno mamy do czynienia z gęsią stopą. Rehabilitacja po zapaleniu gęsiej stopki jest zalecana dość często. Jednak nie tylko ona. Lekarze sugerują również laseroterapia, pole magnetyczne oraz ultradźwięki.
Jednak to fizjoterapeuta pomoże nam najbardziej. Masaż tkanek miękkich i ćwiczenia na zapalenie gęsiej stopki przyniosą ulgę, pomogą pozbyć się wzmożonego napięcie, poprawią ukrwienie. Jeśli na czas zgłosimy się do lekarza i zaczniemy wykonywać ćwiczenia na zapalenie gęsiej stopki, to nie dopuścimy do poważniejszych rozwiązań, czyli na przykład zabiegu chirurgicznego.