Z praktyki wiemy, że wiele modnych diet to zazwyczaj restrykcyjne - przez co krótkotrwałe - sposoby odżywiania. Nie oznacza to jednak, że żaden z proponowanych jadłospisów nie jest skuteczny. Im bliżej dana dieta ma do racjonalnego żywienia, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Pamiętajmy, że im mniej ograniczeń sobie narzucimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że utracone kilogramy powrócą.
Ta popularna dieta jest inspirowana zwyczajami żywieniowymi znad Morza Śródziemnego. Promuje spożywanie świeżej, nieprzetworzonej żywności, w tym warzyw, oliwy z oliwek, ryb i kurczaka. Można jeść na niej dużo świeżych owoców i warzyw, białego mięsa (ryby i kurczak), oliwy z oliwek, orzechów, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, ziół i przypraw, serów i czerwonego wina. Należy unikać przetworzonej żywności, soli, czerwonego mięsa i tłuszczów nasyconych.
Dieta śródziemnomorska nie jest dietą restrykcyjną - jest duży wybór zdrowych produktów, ale nie należy ona do tanich. Mimo wszystko jest pożywna i niesie wiele korzyści dla stanu zdrowia, w tym układu sercowo-naczyniowego. Jest bogata w tłuszcze omega-3, tłuszcze jednonienasycone (oliwa z oliwek), błonnik, wapń. Zawiera więc składniki, na których powinna być oparta właściwa dieta.
Ten rodzaj żywienia składa się z dwóch dni z ograniczoną liczbą kalorii - około 500 kalorii oraz pięciu dni jedzenia w sposób normalny - około 2000 do 2500 kalorii. Ta dieta nie ma ustalonych ograniczeń co do wyglądu posiłków, dzięki czemu jest zdecydowanie łatwiejsza od pozostałych. Wystarczy pilnować diety przez dwa dni. Korzyści wynikające z dwudniowego postu obejmują poprawę ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i tempa metabolizmu.
Jeśli dieta 5:2 zostanie przeprowadzona prawidłowo, może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Ważne jest, aby w dni postne unikać ćwiczeń. Dwudniowe ograniczenie podaży kalorii pozwala organizmowi na naprawę i odnowę. Mimo braku ograniczeń co do produktów, warto jednak skupić się na ich jakości.
To aktualnie najczęściej wybierana dieta. Jej zasady opierają się na spożywaniu pokarmów, które mogli spożywać nasi przodkowie. W diecie paleo można jeść więc mięso z ekologicznych hodowli, owoce morza, świeże owoce i warzywa, jajka, orzechy, nasiona i zdrowe oleje. Ten sposób żywienia wyklucza ziarna zbóż, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne, nabiał, biały cukier, rafinowane oleje roślinne, ziemniaki, przetworzoną żywność i sól.
Dzięki diecie paleo dostarczamy do organizmu nieprzetworzoną żywność. Dieta przodków jest bogata w białko, co sprawia, że czujemy się pełni. Duża ilość owoców, warzyw i olejów ma właściwości przeciwzapalne. Mimo wielu zalet, podczas stosowania się do zasad paleo może zabraknąć pewnych składników odżywczych. Utrzymanie diety może być szczególnie trudne dla wegetarian, ponieważ wyklucza ona m.in fasolę.