Wegetarianie z zasady nie podejmują się diety ketogenicznej, gdyż opiera się ona na dużej ilości mięs. Istnieje jednak alternatywa przyjazna miłośnikom żywności na bazie roślin. Nazywa się ją dietą ketotariańską. Ketotarianizm powstał z połączenia diety keto i wege.
Dieta ketogeniczna to plan żywieniowy, który koncentruje się na jedzeniu produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i umiarkowanej zawartości białka oraz ograniczeniu spożycia węglowodanów.
Kiedy przestrzegasz diety ketogenicznej, twoje ciało przechodzi w stan zwany ketozą, co oznacza, że nie przyjmuje ono wystarczającej ilości węglowodanów, aby komórki mogły je wykorzystać na energię. W tym momencie organizm zaczyna wytwarzać ketony, czyli związki organiczne, które wykorzystuje zamiast węglowodanów. Jednocześnie zaczyna spalać tłuszcz.
Założenia diety ketotariańskiej są bardzo podobne do zasad diety ketonowej, jednak nie stosuje się w niej mięsa. Ketotarianie dostarczają organizmowi głównie tłuszcze roślinne, które pochodzą z awokado, oliwek, orzechów, tempeh, mleka kokosowego oraz nasion chia czy nasion konopii, by utrzymać organizm w stanie ketozy. Ponieważ wybór jest dosyć ograniczony, zwolennicy tego sposobu żywienia mogą czerpać tłuszcz również z jajek, ghee czy ryb i owoców morza, o ile są na to otwarci.
Po przejściu na ketotarianizm należy przede wszystkim wybierać produkty oznaczone jako żywność ekologiczna.Ten rodzaj żywienia zaleca ograniczenie ilości niesfermentowanych produktów sojowych, takich jak tofu, które jest mile widziane na diecie wegetariańskiej. Ze względu na modyfikacje genetyczne tak przygotowana soja zaburza gospodarkę hormonalną i podrażnia jelita.
Dieta ketotariańska ma na celu taki sam rozkład makroskładników odżywczych, jak na zwykłej diecie keto. Makroskładniki rozkładają się w następujący sposób:
Zwykle oznacza to spożywanie nie więcej niż 50 gramów węglowodanów dziennie, ale zdarza się, że niektórzy surowi dietetycy zalecają tylko 20 gramów dziennie. Trudno uzyskać taki wynik opierając się jedynie na roślinach, dlatego możliwe jest dołączenie do diety jajek, ghee ryb i owoców morza.
Można schudnąć na diecie ketotariańskiej, jednak efekt ten często jest spowodowany ograniczeniem ilości kalorii. Ketotarianom trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie na energię, ponieważ wybór jest niewielki. Z tego powodu należy uważać na zbyt szybką utratę wagi. Nie jest to zdrowy sposób - z czasem zaczniesz tracić beztłuszczową masę mięśniową.