Jak obniżyć poziom stresu ćwiczeniami? Women's Health Polska poleca trening jogi. Oto asany, które pomogą nam się odprężyć

Stres potrafi skutecznie obniżyć nasze samopoczucie oraz wydajność. Podczas obecnej sytuacji wywołanej koronawirusem warto zwrócić uwagę, co może nam pomóc w walce ze zwiększonym stresem. Odpowiedzią mogą być ćwiczenia jogi, które poleca polski magazyn Women's Health.

Jak walczyć ze stresem? Wszyscy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, która powoduje zwiększone uczucie niepokoju i rosnące napięcie. Women's Health Polska słusznie zauważa, że doskonałym sposobem, który może nam pomóc w walce z niesprzyjającymi okolicznościami, może być włączenie do swojej ćwiczeniowej rutyny kilka asan z jogi. 

 

Women's Health Polska poleca jogę w walce ze stresem

W obecnych czasach warto podkreślić wpływ jogi na walkę z nasilonym stresem. Istnieją asany, które ćwiczone regularnie, mogą nam pomóc w obniżeniu poziomu niepokoju:

Kiedy sytuacja ta się przedłuża, może prowadzić do chronicznych bólów, problemów ze snem czy zespołu jelita drażliwego. Te pozycje wyciszą cię i będą kontrą do stresowej odpowiedzi, jaką jest np. ból brzucha

- podkreśla redakcja magazynu na Instagramie. Jak zatem trenować jogę, aby obniżyć poziom stresu?

Te asany mogą wpłynąć na obniżenie poziomu stresu

  • Pozycja dziecka - aby prawidłowo wykonać tę pozycję uklęknij na macie i złącz ze sobą stopy. Kolana muszą być rozstawione na szerokości bioder. Zrób wydech i jednocześnie połóż tułów między udami, w ten sposób "wydłużając" kręgosłup. Ręce wyciągnij przed głową. Rozluźnij barki, Pozostań w pozycji przez pięć spokojnych, długich oddechów.
  • Kot-krowa - uklęknij na czworaka, kolana umieść na wysokości bioder, a nadgarstki na wysokości barków. Podczas wdechu wygnij kręgosłup w taki sposób, aby obniżyć brzuch i spojrzeć w górę. Razem z wydechem wykonaj pozycję kota, opuszczając głowę i zaokrąglając plecy. Wykonaj pięć pełnych oddechów. 
  • Skłon do przodu - stań prosto i złącz stopy. Powoli wypuść powietrze i pochyl tułów do przodu. Staraj się ostrożnie i powoli zejść plecami i rękoma jak najniżej; jeśli potrzebujesz, ugnij lekko kolana. Dłonie umieść na podłożu lub z tyłu podudzia, rozluźniając nagromadzone napięcie. 
  • Pozycja ryby - do ćwiczenia potrzebujesz poduszkę lub klocek treningowy, który umieszczasz równolegle do krótkiego boku maty. Pomału i ostrożnie połóż się na wybranej podpórce, tak, aby jej dolny brzeg sięgał do paska stanika. Do figury możesz użyć dwóch poduszek, aby wesprzeć głowę.  Wytrzymaj w pozycji co najmniej minutę. Aby zakończyć powoli przetocz się na bok.
  • Nogi na ścianie - Przysuń biodra do ściany, plecy umieść płasko na ziemi, a pośladki przysuń jak najbliżej ściany. Unieś proste nogi do góry i oprzyj je o ścianę. Aby było ci wygodniej, pod pupą możesz umieścić poduszkę. Wytrzymaj w pozycji około piętnastu minut.
Zobacz wideo Joga w domu dla początkujących - od czego zacząć?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.