Zdrowa żywność często szybko traci swoją świeżość, ze względu na niską zawartość sztucznych konserwantów. Jest jednak kilka produktów, które trzymane w lodówce przeciągają swoją ważność nawet do tygodnia. Co możemy zaliczyć do tej grupy?
Problem z datą przydatności oraz niespodziewanym zepsuciem się produktu to dwa najczęstsze powody marnowania się żywności. Warto wiedzieć, które produkty zachowają świeżość dłużej, po umieszczeniu w lodówce.
Jagody, podobnie jak truskawki i maliny, zawierają wiele witamin, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Jednak jagody, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych czerwonych owoców, dłużej zachowują świeżość.
Kapustę, kalafior, a także pochodne tych warzyw, czyli brokuły i brukselka, zachowują w lodówce świeżość przez cały tydzień. Te gatunki warzyw zawierają wiele witaminy C, K oraz błonnika, dlatego warto jest się w nie zaopatrzyć.
Szpinak, rukola oraz jarmuż to podstawy zdrowych koktajli i sałatek. Świeże kiście, trzymane w lodówce, nadają się do spożycia przez pięć dni. Tu warto zaznaczyć, że najlepiej warzywa liściaste przechowywać w plastikowych pojemnikach, a nie foliach, w które są pakowane do sklepów. Pojemnik przykryj papierowym ręcznikiem, zamiast pokrywką - w ten sposób do środka nie dostanie się wilgoć.
Marchew, pietruszka, buraki, rzepa i rzodkiewka to wyjątkowo wytrzymałe warzywa. Jeżeli trzymamy je w lodówce i nie dopuszczamy, aby do szuflady dostała się wilgoć, swoje właściwości odżywcze utrzymają aż dwa tygodnie.
Jeżeli mamy zrobiony zapas surowych jajek, warto je umieścić w lodówce. W ten sposób ich ważność wydłuży się do miesiąca. Po ugotowaniu na twardo, jajka możemy przechowywać przez tydzień. Pamiętaj, aby nie umieszczać ich na drzwiach lodówki - w ten sposób są narażone na ciepłe powietrze z zewnątrz i szybsze zepsucie.