Cysteina to substancja z grupy aminokwasów endogennych. Nasz organizm produkują ją samodzielnie. Oczywiście, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki. Warto wiedzieć, że jest zaliczana do 22 aminokwasów rozgałęzionych. W jej składzie znajdziemy tak zwaną grupę tiulową, która bierze udział w procesie tworzenia mostków disiarczkowych. A to właśnie one wpływają na strukturę protein. Cysteina, razem z homocysteiną i metioniną tworzy także aminokwasy siarkowe. Ma więc bezpośredni wpływ na atom siarki.
Jak działa cysteina? Przejdźmy już do konkretnego działania cysteiny. Przede wszystkim warto wiedzieć, że bierz ona udział w wytwarzaniu kolagenu. Ten, jak doskonale wiemy, odpowiada za zdrowy wygląd skóry, jej jędrność, elastyczność i młody wygląd.
Dodatkowo ma udział w tworzeniu kreatyny, która z jednej strony także dba o stan naszej skóry, paznokci oraz włosów, a z drugiej chroni nas przed zachorowaniem na osteoporozę. Dzięki czynnemu wspieraniu budowy glutationu, działa także przeciwutleniająco i zwalcza wolne rodniki.
To także świetna substancja przeciwalergiczna. Łagodzi objawy alergii – takie jak świąd skóry czy stany zapalne. Jest także ważnym czynnikiem w budowaniu odporności naszego organizmu. Ma właściwości wykrztuśne, więc często dodawana jest do syropów. Pomoże jednak nie tylko w łagodzeniu przeziębień, lecz także w procesie oczyszczania płuc i oskrzeli, choćby przy leczeniu astmy czy POChP.
Cysteina wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne. Powinna być więc uwzględniania także w diecie osób narażonych na zachorowania na nowotwory. A ze względu na to, że wspiera układ nerwowy i budowę komórek nerwowych, warto pamiętać, że chroni także przed rozwojem choroby Parkinsona i demencją.
Gdy mówimy o działaniu cysteiny, nie możemy zapomnieć także o tym, że dzięki niej osłaniamy także nerki i wątrobę. Warto więc zażywać ją w postaci suplementów, gdy przyjmujemy silne leki, które może niekorzystnie wpłynąć na nasz układ trawienny. Z tego powodu jest także polecana przy długotrwałych stanach zapalnych w żołądku czy jelitach.
Głównym efektem przyjmowania cysteiny jest zwiększone stężenie glutationu w organizmie. Powinniśmy dawkowanie cysteiny wyliczyć zgodnie z naszymi potrzebami oraz budową, wiekiem, płcią. Przyjmuje się, że dawkowanie cysteiny powinno wynosić od 400 do 1000 mg dziennie. Nie można jednak przesadzić z ilością cysteiny. W takim wypadku grożą nam bowiem nieprzyjemne skutki uboczne.
Objawy nadmiaru tego aminokwasu to przede wszystkim: bóle głowy, nudności, biegunka, wysypka. Pamiętajmy, że bardzo wysokie dawki mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych. Suplementów z cysteiną zdecydowanie nie powinny przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Unikać powinny ich także osoby chorujące na rzadką chorobę genetyczną – konkretniej na cystynurię.
Cysteina jest aminokwasem. Jednak nie znajdziemy jej w postaci czystej. Jest jednym z wielu składników suplementów diety. Najczęściej spotykamy ją w tak zwanych matriksach aminokwasowych, takich jak BCAA, SAA lub EAA.
Opinie na temat przyjmowaniu suplementów z cysteiną są dobre. Są to zazwyczaj preparaty nastawione na procesy regeneracyjne i oczyszczające. Sprzyjają więc przemianom metabolicznym.
Suplementy z L-cysteiną warto stosować w między innymi przy chorobach o podłożu zapalnym. Przeziębienia czy grypy jak najbardziej wymagają dodatkowego wsparcia tym aminokwasem. Ponadto warto sięgnąć po cysteinę w przypadku trudności z oddychaniem spowodowanych alergią, problemach z płodnością czy przy problemach skórnych, które są wynikiem z jednej strony przebywaniu na słońcu, a z drugiej są związane z zespołem policystycznych jajników.